Astronomie

Kometa Lovejoy na obloze v Austrálii

Krátce po skončení prvního pololetí si krátce zrekapitulujme, jak zatím probíhala výuka nového volitelného předmětu pro 7. - 9. ročník, výuka Astronomie. 

 Pozorování noční oblohy patří již od pradávna mezi nejpozoruhodnější chvíle lidského bádání. Jsou to okamžiky, při kterých se člověku až tají dech při pomyšlení nad neuvěřitelnými rozměry vesmíru a tím vším, co nám vesmír nabízí. A když k tomu má člověk ještě pěkný dalekohled (a v dnešní době internetu i spousty dalších vymožeností, díky kterým se může prakticky online dívat například na výstup astronautů do volného vesmírného prostoru apod.) a ochotu věnovat těmto záležitostem svůj čas, může se v usebrání ponořit do hlubin vesmíru, kontemplovat krásu stvoření a také žasnout nad tím, co všechno se již lidstvu při výzkumu vesmíru podařilo. A to je i jednou z náplní a jedním z cílů výuky Astronomie u nás ve škole.

V prvním pololetí jsme se zaměřili na naši sluneční soustavu - každý ze dvanácti žáků si připravil krátkou reportáž o jednom z těles soustavy. Během podzimního večera jsme pozorovali školním dalekohledem Měsíc s jeho překrásnými krátery a planetu Jupiter i s jeho čtyřmi největšími měsíci. Jindy jsme si zase procházeli katalog úplných zatmění Slunce, v němž si lze vyhledat přesné datum, místo a čas zatmění až do roku 3 000. V jednom odpoledni jsme se přenesli prostřednictvím videodokumentu o více než 40 let zpátky do okamžiků, kdy celý svět s úžasem hleděl na první kroky člověka po Měsíci během výpravy v rámci programu Apollo. Přitom aktuálně sledujeme veškeré astronomické novinky, připomínáme si nejrůznější výročí související s výzkumem vesmíru, prohlížíme si fotografie, videa, animace. V září jsme též navštívili program Věda v ulicích, při němž bylo možné ochutnat i něco více než jen z oblasti astronomie. Nakonec to můžete posoudit přečtením několika ohlasů dětí na tuto akci. 

V jedné prosincové hodině si všichni prošli úspěšně školním kolem Astronomické olympiády, ale o tom podrobněji v jiném článku. Po Vánocích jsme se pokochali překrásnými snímky komety Lovejoy, která se stala pro obyvatele jižní polokoule překvapivým vánočním dárkem. No a co v dalším pololetí ? Již v březnu se vypravujeme do observatoře na jihočeské Kleti, začátkem června si pak jistě nenecháme ujít přechod planety Venuše přes sluneční disk. Kdyby ano, dalšího v roce 2117 by se nejspíš nikdo z nás nedočkal.

Přiložené fotografie z pozorování jsou z večerní hodiny fyziky 9. ročníku, neboť v průběhu ledna a února se právě astronomií zabýváme i tam. 

ikona souboruOhlasy žáků  Anča s Veronikou při výrobě slunečních hodin Ve stánku astronomie

Náš školní astronomický dalekohled Celestron Chvíle před pozorováním Měsíce Ani minus 10 nás neodradilo

Přechod Merkuru přes Slunce od naší školy

Merkur 4

V pondělí 9. května jsme si nenechali ujít vzácný astronomický úkaz ani u nás ve škole. Vyzbrojili jsme se naším Celestronem (školním dalekohledem) se slunečním filtrem, zaměřili na správné místo na obloze a už začala nádherná podívaná.

11.5.2016 18:04:13 | přečteno 597x | Michael Jirsa | Celý článek
 

Astronomie v 1. pololetí a školní kolo Astronomické olympiády

Před Štefánikovou observatoří na Petříně

Již třetím rokem probíhá na naší škole výuka volitelného předmětu Astronomie. Jaká byla v prvním pololetí školního roku 2013-2014?

29.1.2014 23:10:07 | přečteno 977x | Michael Jirsa | Celý článek
 

Astronomie ve druhém pololetí

DSC03713

Jak již bylo dříve řečeno, probíhala v tomto školním roce premiéra nového volitelného předmětu, výuka Astronomie. Co zajímavého jsme prožili v jarních měsících, to se pokusím shrnout v několika následujících větách a přiložené fotodokumentaci.

26.6.2012 16:14:19 | přečteno 1345x | Michael Jirsa | Celý článek
 
Vytvořeno 4.2.2012 12:13:28 | přečteno 3472x | Michael Jirsa