Besedy o holocaustu s pamětníky 2013

E  Merová (3)

V březnu navštívili naší školu dva vzácní hosté: nejprve pan Dr. Toman Brod a o týden pozdějí paní Evelína Merová. Oba dva vzpomínali, a především diskutovali s našimi žáky o tom, co za Druhé světové války prožili.

Dne 19.března naši školu navštívil významný český historik Toman Brod, aby nás žáky devatého a časti osmého ročníku seznámil s jeho zážitky z druhé světové války. Na začátku besedy nás paní Anna Slobodová seznamila se slovem holocaust. Poté se slova ujal náš host Toman Brod, který začal vyprávět o jeho osudu. Nejprve vyprávěl o zprvu klidném dětství. Aale to se změnilo s příchodem války. V červenci byl se starším bratem Hanušem a matkou poslán tarnsportem do Terezína. O rok a půl později byli převezeni do Osvětimi, kde měl to štěstí a prošel Mengeleho selekcí a byl přemístěn do pracovního tábora Gross-Rosen, kde přečkal až do konce války. Mne jeho příběh velice zaujal, ale rozhodně bych si nechtěla tím vším projít jako on. Měl hodně štěstí, spoustu síli a odvahy, aby to přežil. Líbilo se mi, že když popisoval dětství vůbec se nepovažoval za Žida,  ale za českého vlastence. Jsem ráda že žijeme v celkem klidné době a doufám, že nic podobného nebude tady probíhat.

Majda Paukova 9. A

Přednášky pro naši školu zajistilo zdarma Centrum vzdělávání a dialogu ( http://www.centravzdelavaniadialogu.cz/ ), a to jmenovitě paní Anna Slobodová. Tímto jí též děkujeme.


holocaust 2013

Dr  T  Brod

Dr T Brod

 
E  Merová

E Merová

 
E  Merová (1)

E Merová (1)

 
E  Merová (2)

E Merová (2)

 
E  Merová (3)

E Merová (3)

 
E  Merová (4)

E Merová (4)

 
E  Merová (5)

E Merová (5)

 
 
Vytvořeno 10.4.2013 9:17:03 | přečteno 1437x | Jiří Riedl