Lidice 2012

Lidice (8)

Jak bylo v Lidicích?

Lidice. Pro nezasvěcené je to pouze obyčejná (a ve své podstatě neexistující) vesnice, někde poblíž Kladna. Pro zasvěcené je to ale mnohem víc. Lidice jsou symbolem krutosti nacistického Německa. Ukázkou, jak naprosté nedorozumění může změnit dějiny.

Lidice byly vypáleny v důsledku atentátu na Reinharda Heydricha, na který následně v nemocnici zemřel. I přes všechnu snahu německé jednotky zpočátku neměly žádnou stopu, a tak potřebovaly obětního beránka. Na Lidice se tyto jednotky zaměřily úplnou náhodou.

Majitel továrny na baterie ve Slaném odnesl gestapu podezřelý milostný dopis, ve kterém bylo naznačeno, že autor dopisu je zapojen v odboji. Při výslechu ženy, které byl dopis adresován, se jednotky dozvěděly, že měla pozdravovat rodinu v Lidicích, o jejímž synovi bylo známo, že je v československém vojsku v Anglii. Tohle všechno, nebo spíše nic, změnilo Lidicím osud, nakonec až tak, že přestaly existovat. 10. června 1942 byli lidičtí muži do jednoho popraveni, lidické ženy byly odvezeny do koncentračních táborů, děti na převýchovu, většina dětí ale byla popravena také. Lidice byly následně celé vypáleny a srovnány se zemí.

V neděli (10.června 2012) to bylo sedmdesát let od jejich hrozného konce. Po celé republice se pořádaly všemožné výstavy.  Do samotných Lidic přijela uctít památku spousta lidí, mezi nimi byl například i premiér Petr Nečas.

My (9. B,  9. A, 7.A) jsme měli také to štěstí a mohli jsme Lidice navštívit. Cesta nebyla nijak zvlášť dlouhá, takže jsme za krátkou dobu vystupovali z autobusu v Lidicích.  Už z okna autobusu jsme viděli, že místo je hezky udržované (také si to samozřejmě zaslouží). Po krátké zběžné prohlídce areálu jsme byli rozděleni do dvou skupin, které se rozděleně účastnily programu. Program jsme měli připravený i s průvodkyní, což bylo hezké. Já s mojí skupinou jsem nejdříve shlédla skoro sto fotek, které znázorňovaly celý osud Lidic. Album začínalo fotkami ještě z běžného života, byly tam vyfoceny rodiny a jejich domy, budovy v Lidicích, činnosti, které obyvatelé Lidic dělali – například lidické fotbalové nebo hokejové mužstvo, drakiáda nebo pozvánka na ples, mimo jiné také lístky na potraviny atd., které byly v tehdejším protektorátu běžné. Za fotkami znázorňujícími běžný lidický život následovaly fotky z vypalování, poprav a úplně na konci alba byl letecký snímek Lidic před a po vypálení, což bylo docela šokující.

V druhé části programu jsme shlédli krátký film se všemi důležitými okamžiky vedoucími až k atentátu a následnému vypálení Lidic. Dál jsme pokračovali do expozice, kde byly vystavené fotky všech lidických obyvatel, z nichž některé jsme poznávali třeba z vyprávění, a další věci, které z Lidic ještě zbyly. Na konci expozice bylo video, ve kterém mluvili pamětníci.  Ve videu bylo pár šokujících informací a velmi smutných chvil.

Nejzajímavější (tedy alespoň pro mě) část byla třetí, poslední, ve které jsme se prošli po místě, na kterém před vypálením stály Lidice. Hranice vsi byly naznačené vysazenými stromy. Překvapilo mě, že Lidice nebyly nijak zvlášť velké, ve skutečnosti byly docela malé. Viděli jsme několik pozůstatků, většinou základů nějakých domů nebo kostela, a také hromadný hrob všech lidických mužů. Jako poslední jsme viděli známou sochu lidických dětí.

Stela Ingeduldová


autor fotografií: Filip Čudlý

lidice 2012

Lidice (12)

Lidice (12)

 
Lidice (5)

Lidice (5)

 
Lidice

Lidice

 
Lidice (8)

Lidice (8)

 
Lidice (11)

Lidice (11)

 
Lidice (14)

Lidice (14)

 
Lidice (16)

Lidice (16)

 
Lidice (18)

Lidice (18)

 
Lidice (9)

Lidice (9)

 
Lidice (21)

Lidice (21)

 
Lidice (4)

Lidice (4)

 
Lidice (2)

Lidice (2)

 
Lidice (10)

Lidice (10)

 
Lidice (6)

Lidice (6)

 
Lidice (19)

Lidice (19)

 
Lidice (17)

Lidice (17)

 
Lidice (15)

Lidice (15)

 
Lidice (1)

Lidice (1)

 
Lidice (3)

Lidice (3)

 
Lidice (13)

Lidice (13)

 
Lidice (7)

Lidice (7)

 
Lidice (23)

Lidice (23)

 
Lidice (24)

Lidice (24)

 
Lidice (22)

Lidice (22)

 
Lidice (25)

Lidice (25)

 
Lidice (26)

Lidice (26)

 
Lidice (27)

Lidice (27)

 
Lidice (31)

Lidice (31)

 
Lidice (28)

Lidice (28)

 
Lidice (29)

Lidice (29)

 
Lidice (30)

Lidice (30)

 
 
Vytvořeno 14.6.2012 12:55:40 | přečteno 1499x | Jiří Riedl