Masarykův ústav a archiv akademie věd

TGM

Dne 14.11. jsme se v rámci dějepisné odpoledky vydali do Masarykova ústavu a archivu akademie věd na den otevřených dveří.

Jeli jsme vlakem na Hlavní nádraží, potom metrem do Holešovic a odtamtud autobusem. Vzali jsme to oklikou, protože jsme přijeli nějak dřív. Šli jsme se podívat na tzv. Heydrichovu zatáčku a do areálu nemocnice Na Bulovce. Potom jsme sešli zase zpět a mířili jsme k Masarykovu ústavu. Když jsme vešli dovnitř, odložili jsme si batohy a bundy a sesedli jsme se ve větší místnosti s knihovnou a takovou menší výstavkou. Uvítala nás paní se svojí kolegyní z Masarykova ústavu. Nejdřív se nás ptala, co pro nás znamená, nebo co se nám vybaví, když se řekne T.G. Masaryk. Potom nám Masaryka trochu přiblížila z historického hlediska. Bylo to zajímavé povídání, o různých věcech jsem ani nevěděla.

Také nám nechávali kolovat dvě knížky. První se týkala 10-ti Pražských domů, ve kterých Masaryk se svojí rodinou žil. Druhá se týkala korespondence Masarykovy ženy a dcery z vězení. Poté jsme dostali chvilku čas se porozhlédnout po výstavce. Byl tam např. originály Masarykova a Benešova rukopisu, jejich pasy, zbrojní pasy, legitimace.. Pak nám paní průvodkyně ukázala depozitář, kde se ukládají sbírky. Bylo to zajímavé.

Pak už jsme se vydali na zpáteční cestu. Při čekání na autobus jsme ještě chvíli obdivovali památník atentátu na Hendricha a pak už jsme jeli.

 Zuzana Srchová 8. B

Vytvořeno 19.11.2013 8:08:25 | přečteno 1040x | Jiří Riedl