Vzpomínkového setkání při příležitosti 68. výročí úmrtí Jana Masaryka.

Jan Masaryk (1)

Dne 10.3. bylo výročí úmrtí Jana Masaryka na Ministerstvu zahraničí. Když jsme tam tedy jeli, pan učitel nám o něm řekl pár slov. Za to nejhlavnější považuji asi to, že byl synem T.G. Masaryka a ministrem zahraničních věcí. Jeho smrt nebyla nikdy zcela objasněna, jelikož ho právě 10.3. ráno našli na zemi pod oknem jeho koupelny v pracovním bytě v Černínském paláci (tedy na Ministerstvu zahraničí). Jan Masaryk měl prý schizofrenii, tudíž se spekuluje, jestli Jan nevyskočil sám, avšak věrohodnější teorie je ta, že ho někdo zabil. Jeho mrtvé tělo totiž leželo v pyžamu a na zádech.

Celé to začalo ve dvě hodiny, takže jsme vešli do paláce a poslechli si nejprve uvítací řeč, úryvek z Masarykova projevu. Poté jsme se vydali do druhého patra, kde jsme se ocitli v jeho pracovním bytě a historik nám řekl pár slov o tehdejší době, o komunismu. Když tato přednáška skončila, mohli jsme si prohlédnout celý byt. Nevěděla jsem přesně, jaký nábytek byl původní, protože něco komunisté prodali a vyhodili. Přesto byly všechny pokoje krásné. V několika místnostech byly i honosné lustry. Poté jsme dokonce nahlédli do koupelny, odkud Jan Masaryk vypadl. Řekla bych, že byla docela moderní a skrývá v sobě zajisté mnoho otázek.

Po prohlídnutí pokojů celá akce tedy pomalu končila a my jsme se odebrali zpět domů. Samozřejmě jsem velice ráda a poctěna, že jsem se této akce mohla zúčastnit.

Terezie Procházková, 8. B

Jan Masaryk 2016

Jan Masaryk (1)

Jan Masaryk (1)

 
Jan Masaryk (2)

Jan Masaryk (2)

 
 
Vytvořeno 6.4.2016 11:14:39 - aktualizováno 6.4.2016 11:16:20 | přečteno 543x | Jiří Riedl