Kleť a Temelín 2010

Temelín1

Ve čtvrtek 8. dubna se uskutečnila výuková exkurze pro žáky 9. ročníku. Jak je již tradicí, spojujeme oblast astronomie a jaderné fyziky do jednoho dne. Naší první zastávkou je tak observatoř na jihočeské Kleti, odpoledne pokračujeme návštěvou jaderné elektrárny v Temelíně.

Čím byla letošní exkurze oproti těm minulým odlišná? Museli jsme si přivstat, odjezd od školy byl naplánován již na 6:50. Na Kleti nás totiž očekávali již v 10:30. Další zvláštností byla i účast několika žáků z nižších ročníků - našich úspěšných astroolympioniků ze školního kola. Na rozdíl od let minulých jsme viděli pomocí dalekohledu konečně i sluneční skvrny, po několika probdělých nocích (samozřejmě pozorováním oblohy) nás přišel pozdravit a chvíli s námi popovídal i sám pan Miloš Tichý (mj. objevitel komety). A po prohlídce observatoře jsme mohli strávit i chvíli na rozhledně s překrásným výhledem.....

No a jelikož exkurze v Temelíně začínala až v 15:00, měli jsme dostatek času na přesun zpět dolů k autobusu. Zvolili jsme proto tentokrát cestu pěšky. Ne však po pěšince pod lanovkou, nýbrž pěkně po turistické trase, při níž se daly očima i ušima obdivovat krásy CHKO Blanský les. S převýšením téměř 400 metrů neměl nikdo vážnější problémy (no, ono dolů to jde samo, ještě štěstí, že nahoru jede lanovka...). V Temelíně jsme pak obvyklým programem i s promítnutím 3D filmu výuku formou exkurze zakončili.

Po celý den bylo nádherné slunečno a příjemné teplo, na Kleti už nebylo po sněhu téměř ani památky (jak velký rozdíl oproti loňské návštěvě s půlmetrovou sněhovou pokrývkou!). A protože všechno proběhlo velmi hladce a snad ke spokojenosti všech účastníků, chci tímto i všem poděkovat, neboť čtvrtek 8. dubna 2010 byl i pro mne opravdu pěkným zážitkem.

Temelín, Kleť 2010

Po výjezdu lanovkou u slunečních hodin

V observatoři při výkladu astronomky

A zde vidíme sluneční skvrnu