Kleť a Temelín - exkurze 9. ročníku

Temelín

Poslední březnový den si všichni deváťáci museli trochu přivstat, protože již v 7 hodin ráno vyráželi autobusem od školy do jižních Čech. Cílem cesty byla nejprve hvězdárna na Kleti (poblíž Českého Krumlova), odpoledne pak jaderná elektrárna v Temelíně.

Po mnoha zimních týdnech bez jasné oblohy (aspoň tedy zde v Praze) se ono poslední březnové úterý sluníčko již od ranních hodin parádně „vytáhlo“. Evidentně chtělo dát najevo, že jaro již opravdu začalo. Při příjezdu k Českým Budějovicím nás sice poněkud vystrašila mlha, hvězdárna na Kleti však leží v nadmořské výšce 1070 metrů, takže jsme zůstávali klidní.

Jednosedačkovou lanovkou z Krásetína na vrchol Kletě jsme začali „cestovat“ krátce před desátou. A protože návštěva hvězdárny byla naplánovaná na 11. hodinu, zbylo po výjezdu na vrchol ještě trochu času na užití si zhruba půlmetrové sněhové pokrývky. A pak to začalo. Pan Miloš Tichý se nám sice tentokrát věnovat nemohl (kvůli svým povinnostem na Jihočeské univerzitě), náhradu za sebe však měl opravdu plnohodnotnou. Během přednášky o blízkém i vzdáleném vesmíru jsme tak mohli obdivovat zblízka i jeden z kleťských dalekohledů, který jsme zažili i při činnosti - to když naše průvodkyně ochotně a pohotově využila pár „okének“ v jinak velmi oblačném až zamlženém dopoledni a opakovaně nám promítla pomocí dalekohledu Slunce.

Ve 14 hodin nás však čekají v Temelíně, takže šupajdá lanovkou dolů k autobusu a frčíme do Temelína. V informačním centru, kde exkurze probíhají (do areálu elektrárny se z pochopitelných důvodů nedostanete), jsem nejprve shlédli několik dokumentů ve 3D provedení, dostali jsme podrobné informace o historii této jaderné elektrárny a pěkné bylo i pozorování stop různých druhů záření v mlžné komoře. Druhá část prohlídky pak byla individuální. Každý sám si mohl prohlédnout expozici o historii využití energie člověkem, velmi zajímavá byla i možnost ovládat výkon jaderného reaktoru na simulátoru.

Říká se, že všechno jednou končí. Tak tomu bylo i s naší exkurzí, když jsme v 18 hodin vystupovali u školy v Radotíně z autobusu.

Myslím, že se celý den pěkně vydařil. Svědčit o tom snad může i fakt, že v hodnocení samotnými žáky vyšla průměrná známka 7,94 (1 - nejhorší, 10 - nejlepší). A poděkování za zdárný průběh patří i panu řidiči Václavu Šopovi, který nás celou cestu klidně a bezpečně vezl.

Temelín,Kleť

Temelín

Temelín

 
kleť1

kleť1

U hvězdárny panovala ještě zima...
 
kleť2

kleť2

Sněhu bylo fakt dost
 
kleť3

kleť3

Uvnitř hvězdárny
 
kletˇ4

kletˇ4

Došlo i na pozorování Slunce
 
lanovka

lanovka

Pohled z lanovky
 
Temelín1

Temelín1

A jsme v Temelíně!
 
Temelín2

Temelín2

Infocentrum JETE
 
Temelín3

Temelín3

Chladící věže elektrárny
 
Prosinec 2010

Prosinec 2010

 
Fyzika 9.B

Fyzika 9.B

 
Peníze

Peníze

 
 
Vytvořeno 14.4.2009 17:25:40 | přečteno 1733x | Michael Jirsa