Ohlédnutí za Nocí s Andersenem v naší škole

Noc s Andersenem

Jestli Vám bylo divné, že se v radotínské škole z pátku 28.3. na sobotu 29.3. svítilo dlouho do noci, vězte, že škola byla plná dětí. Dětí, které zde strávily celou noc. Ale nebyla to obyčejná noc - byla to Noc s Andersenem. Letos jsme se připojili k této akci (pořádané již osmým rokem) na podporu dětského čtenářství a na vzpomínku na H. Ch. Andersena.

Ještě než se setmělo, sešli jsme se před budovou školy a zasadili bílý smrk alias "pohádkovník".

Nejprve jsme vyslechli od páťáků krátký úvod, proč jsme se vůbec sešli, co nás čeká. Poté následovala řada hezkých přání pro strom. Jako první upřímně popřál stromu a nám všem pan starosta. Následovala přání pana ředitele a pak už řádka dalších čistě dětských přání.

Potom už všichni pospíchali do tříd, kde je čekalo čtení z knihy pohádek K. Čapka, povídání, malování, scénky, kvízy, chatování s ostatními místy v naší republice, ale i na Slovensku a v Polsku, noční hostina atd.

Ještě jednou se všichni sešli o půl desáté se svíčkami v ruce, udělali velký kruh kolem místní knihovny a symbolicky ji osvítili. Pak už ti nejmenší spěchali do postýlek, ještě ale stihli někteří najít pejska a kočičku na hřišti. A vůbec se nebáli.

Celé akce se účastnilo devět tříd prvního stupně se svými třídními učitelkami a někde i vychovatelkami. Ráno se všem skoro 168 spáčům nechtělo moc vstávat. Domů si odnášeli nejen pohlednice na památku, ale určitě i hezký zážitek, o čemž svědčily mnohé vzkazy na noční pohádkové nástěnce.

V rámci této akce proběhla také celorepubliková sbírka na dětský hospic v Malejovicích. V kasičkách se nastřádalo dohromady 3 524 Kč, které byly hned v pondělí odeslány na účet dětského hospicu.

Stručný sestřih:

Jana Pelechová

Noc s Andersenem

Noc s Andersenem probíhá každoročně koncem března, letos poprvé i v radotínské základní škole. Přinášíme jen několik ilustračních záběrů.
setkání u stromu

Přání pana ředitele