Hrajeme si s vyjmenovanými slovy - tvůrčí psaní ve III. A

1

V centru psaní si děti rády vymýšlejí příběhy k probíraným tématům. Při předčítání se dobře bavíme a často se i hodně nasmějeme. Nezalekly se ani obtížného úkolu, začlenit do příběhu co nejvíce vyjmenovaných slov po B. Také vy se můžete začíst do dílek malých autorů.

O KOBYLCE BYSTROUŠCE
PÁŤA MACKOVÁ
Byla jedna kobyla a ta se jmenovala Bystrouška. Pásla se u Přibyslavi, kde měla pastvu s bylinami. Jednou potkala vyjmenovaná slova. Byla nešťastná, protože nevěděla, jak jdou za sebou. Říkala: "Přibyslav, býk, kobyla, bylina, bystrý, obyčej, dobytek, nábytek, příbytek, byt, obyvatel, bydlit, být. Kobyla byla bystrá, hned věděla, v čem je problém a řekla jim:" Vy to říkáte pozpátku." A tak už vyjmenovaná slova věděla, jak jdou za sebou.

O PRODAVAČI BYLIN
EVA PRZYCZKOVÁ
Na trhu byl prodavč bylin. Doma měl dobytek, třeba býky a kobyly. Ten prodavač se jmenoval Zbyněk. Bydlel v Přibyslavi. Zbyněk vzal kobylu se napást. Kobyla se vylekala, protože viděla malou kobylku. Druhý den šel Zbyněk na trh, aby mohl prodával byliny. Cestou utrhl ještě nějaké byliny.

O ZBYŇKOVI
MATYÁŠ PATEJDL
Zbyněk byl chudý chlapec. Jediné, co měl, byla kobyla a býk. Vždy v noci se bál, že na něj spadne byt. Jeho kamarádi Bydžov a Přibyslav byli bohatí, měli kobyly, býky, slepice, prasata a bystrého kohoura. Bydžov a Přibyslav se Zbyňkovi vždy posmívali, že je chudý. Ale to neměli dělat, protože Zbyněk měl bohatou babičku a ta mu koupila nový byt, kobyly, býky a dobytek. A když se mu Bydžov a Přibyslav chtěli posmívat, tak se zarazili, že měl nový byt, dobytek, kobyly a býky. A od té doby se mu neposmívají.

ZBYNĚK A KOBYLY
Byl jednou jeden kluk a ten se jmenoval Zbyněk. Bydlel v Přibyslavi. Přibyslav je taková malá vesnička. Měl před okny kobyly a býky. Bydlel s mámou, tátou, babičkou a psem Ferdou. Vždy ráno běží za kobylou Anetou, vždy ho vystraší býk Zlobivka. Pod oknem kuchyně jim skáčou malé luční kobylky. Zbyněk je doma moc rád. Ale zítra je pondělí a Zbyněk musí do školy. Zbyněk se rozhodl, že pojede na Bleskovi. Táta mu to nedovolil, protože Blesk je moc zlobivý.

O KOBYLCE MAJDĚ A ZBYŇKOVI
TEREZKA ÚLEHLOVÁ
Byla jednou jedna kobyla a ta byla hrozně hodná. Vypadala jako sníh, jen hříva byla šedá. Jezdil na ní Zbyněk. Zbyněk bydlel v příbytku v Přibyslavi. Ta kobyla se jmenovala Majda. Zbyněk ji měl moc rád. Ve škole byl bystrý. Zbyněk je obyvatelem Přibyslavi. Když jednou Zbyněk přišel za Majdou, byla zraněná. Zjistilo se, že Majda byla vedle kobyly, se kterou se nemá ráda. Zbyněk usínal s nepokojem. Ráno už byla Majda v pořádku.

O PASTÝŘI
NATÁLKA MAKOVIČKOVÁ
Jsem obyvatel
žiju v Přibyslavi
a mám byt.
Nechci v něm bydlit,
mám chuť jinde být.

Mám hnusný příbytek
i nábytek a před okny
mám dobytek.
Mám takový obyčej, že
pozoruji kobyly, býky a jím byliny.

O VYJMENOVANÝCH SLOVECH
MARTINA ZMIJAROVÁ
Byla žila jednou jedna vyjmenovaná slova. Ale nevěděla, jak jsou za sebou. Věděla jen kousíček - být, bydlit, obyvatel, byt, příbytek a co dál? Trápila se s tím až do půlnoci. Dobytek vykřikl: "Tak počkat! Dnes to už necháme!" Bylo už ráno a bylina zazvonila na zvoneček. Pak se všichni probudili. Obyčej se poradil s býkem a řekli si, že vyzvou toho nejchytřejšího, aby je šeřadil. Kdo to byl? No přece Bystrý! Sice neměl chytrost ve svém jméně, ale přesto byl chytrý. Napadlo ho, že má doma knihu Pravidla českého pravopisu. Zavolal si kobylu a odjel domů za svým bratrem Přibyslavem. Pak vzal pravidla a uháněl zpět. Nakonec všechny seřadil a všechna slova mu byla do smrti smrťoucí vděčná. Jeho chytrost se roznesla po celé krajině.

OBYVATEL
MATYÁŠ DIESTLER
Byl jeden obyvatel města Přibyslav. Měl pěkný byt. Nedávno dostal nový nábytek. Umí staré obyčeje. Je velmi bystrý. Kobyla je jeho oblíbené zvíře. Na zahrádce mu roste bylina. Nebojí se býka. Bydlí ve velké části města. Vozí dobytek a příbytek.

O VYJMENOVANÝCH SLOVECH PO B
KÁŤA BÍLKOVÁ
Kdysi dávno žila vyjmenovaná slova. Byla všechna, ale jedno slovo bylo velmi líné. Jednoho dne se všechna slova sešla u snídaně a chtěla zjistit, jestli jsou všechna a tak začala říkat, ale než stačila říci jedinké slůvko, Přibyslav se najdnou ozvala:"Chybí býk." Všichni šli zpátky do pokoje, aby býka našli. Hledali a hledali, ale nanašli. Najednou kobyla zakřičela:" Už vím, kde je!" Všichni se ptali :"Kde je?" A kobyla řekla:
" No přece na půdě." Všichni běželi na půdu a našli ho. Pak šli dolů, aby se zkontrolovala, že jsou všechna.

PŘIBYSLAV A JEHO ŠTĚSTÍ
Žil byl jednou jeden hoch jménem Přibyslav. Přibyslav žil v malé chaloupce daleko za lesem. Jednou šel Přibyslav na trh a koupil si tam dobytek. Koupil si tam býka, kozu, krávu, kobylu a kohouta. Přibyslav bydlil s babičkou a dědečkem. Jednou šel Přibyslav zvířata nakrmit.
Kohotovi nesl zrní a když mu sypal zrní, tak ho kohou klovnul.Když Přibyslav šel domů, říci babičce, co se mu stalo, tak omylem otevřel ohradu, v které byl býk, kráva a kobyla, a dobytek mu utekl. Přibyslav s pláčem doběhl domů a řekl babičce neštěstí, které se mu stalo. Mezi tím se dobytek pásl na louce a spokojeně odpočíval. Druhý den se vydali hledat jejich ztracený dobytek a nakonec našli svůj ztracený dobytek.

ŠKOLA POHÁDEK
VERONIKA VAŇOVÁ
Za devíti potoky, za devíti horami a jedním královstvím Nezbedovem je malé královstvíčko. Zatím tam žádná lidská noha nevstoupila, žijí tam jenom postavy z pohádek. Jako skoro v každém království tu mají školu a o ní bude tento příběh. Podíváme se do třídy za Červenou a Fialovou Karkulkou, za Alenkou, která se předevčírem vrátila z říše divů a dalšími hrdiny z pohádek.Pst nerušit! Právě se třída 3.A učí vyjmenovaná slova. Paní učitelka zrovna vyvolala Boba, aby jí řekl vyjmenovaná slova po S. Bob řekl:"Syn, sytý, syrový, ....Jejda paní učitelka zrovna vyvolala Fialovou Karkulku, aby jí řekla vyjmenovaná slova po B. Karkulka řekla :"Být, bydlit, byt, nábytek." "A dost", řekla paní učitelka a vyzvala Červenou Karkulku, aby to dala do pořádku. Karkulka řekla: " Být, bydlit, obyvatel, byt, příbytek, dobytek, obyčej, bystrý, kobyla, bylina, býk, Přibyslav". A tady příběh končí, protože zazvonilo.

O ZBYŇKOVI A BYSTROUŠCE
ŠIMON VLČEK
Byl jednou jeden člověk, který se jmenoval Zbyněk. Měl dobytek, býka a kobylu. Jenou šel do lesa a tam viděl lišku Bystroušku. Zbyněk přišel za kamarádem do Přibyslavi. Jeho kamarád se jmenoval Bydžov. Zbyněk řííká Bydžovi, že viděl lišku Bystroušku. Liška Bystrouška mu vlezla oknem do příbytku. Když přišel Zbyněk domů, tak si říká:"Proč jsem nezavřel okno!"Tak si šel Zbyněk koupit nový nábytek a příbytek, ale než se vrátil domů, liška Bystrouška mu sežrala dobytek. A potom už ho to přestalo bavit a šel do Přibyslavi, aby se stal myslivcem. Hned vzal pušku a šel do lesa. Hned jak uviděl, že liška Bystrouška mu žere dobytek, nabil pušku a střelil lišku Bystroušku přímo do srdce. Zbyněk to pak šel říci do Přibyslavi kamarádovi Bydžovi. Zbyněk byl rád, že už mu nežere liška Bystrouška zvířata. Zbyněk si koupil nový dům, vždycky zavíral okna. Koupil si ještě nový příbytek a nábytek a zvířata. Žili šťastně až do smrti.

Vyjmenovaná slova B

1

1

 
2

2

 
3

3

 
4

4

 
5

5

 
6

6

 
7

7

 
8

8

 
9

9

 
10

10

 
11

11

 
12

12

 
 
Vytvořeno 7.2.2010 0:31:02 | přečteno 4566x | Lenka Prochazkova