I. A - Člověk

Módní přehlídka 1

Lidským tělem a tím, jak o ně správně pečovat, jak předcházet úrazům a nemocem, jak si udržet zdravé zuby, jak přivolat pomoc a ošetřit drobné poranění, jak jíst zdravě, jsme se zabývali celý únor a první březnový týden.

Části těla uměly všechny děti pojmenovat velmi dobře, tuto znalost využily, když v centru Čtení hledaly slova označující částí těla schovaná mezi ostatními slovy. Odměnou za správně splněný úkol byla prstová abeceda, kterou jsme nejdřív děti naučili, aby si potom mohly ve dvojicích posílat různé zprávičky. Moc se jim to líbilo. Také v centru Psaní hrály ruce důležitou roli v jednom z úkolů. Žáci obkreslili obě své ruce na papír. Do jedné ruky psali slova, která vyjadřují, jaké jsou jejich ruce, a do druhé ruky, co všechno umí. Nebyl to zdaleka nejobtížnější úkol, který se v prvním týdnu v centrech aktivit objevil. Jako složitější se ukázal úkol v centru Matematika, ve kterém měli žáci rozlišit na obrázku družstvo praváků a družstvo leváků a dokreslit jim shodné dresy. V centru Věda a objevy děti s velkým zájmem prohlížely různá vyobrazení lidského těla a také četly větší nápisy a jednodušší věty v encyklopediích, hledaly shody a rozdíly v obrázcích, sestavovaly skládanky a puzzle lidského těla. V Ateliéru vznikaly díky fantazii dětí z otisků rukou a prstů velmi pěkné obrázky.

Druhý týden jsme se věnovali nemocem, úrazům, hygieně. Zkušenosti dětí byly dobrými pomocníky při popisování příznaků nemocí a vymýšlení různých příčin úrazů. Žáci vyprávěli podle obrázků příběhy dětí, které onemocněly nebo si způsobily úraz. V centru Věda a objevy si zopakovali a připomněli nejen názvy jednotlivých nemocí, ale také pojmy jako lékař, zdravotní sestra, recept, lékárna, nemocnice a další, zkoušeli předvést činnosti jednotlivých zaměstnanců zdravotnictví. Rčení "Čistota půl zdraví " znali téměř všichni. Všichni také velmi dobře věděli, jak pečovat o čistotu svého těla, jak se maminky starají o čistotu jejich oblečení a že také byt udržujeme v čistotě a co se k úklidu používá. Největší oblibě se těšil Ateliér, kde děti obkreslily podle šablony postavu a podle vlastního návrhu ji oblékly, dokreslily obličej, ruce a boty, vlasy vyrobily z vlny. Někteří dokreslili i hodinky a šperky.

Náplní činnosti v dalším týdnu byla prevence. Mluvili jsme o tom, jak předcházet nemocem a úrazům, jak pečovat o zuby, co nesmí chybět v žádné lékárničce, děti vybíraly, co by použily na ošetření odřeného kolena. Za správně splněné úkoly v pracovním listu "Zdravé zuby" získali žáci diplom zubního zdraví. V centru Věda a objevy se děti naučily čísla na tísňové linky a nacvičily si volání na ně. Při vybarvování sanitky a auta požárníků děti měly jasno, které barvy použít, nejvíce dohadů se vedlo nad policejním autem. V centru Ateliér se v tomto týdnu stříhalo, vybarvovalo a lepilo a díky trpělivosti a pomoci Aničky a Báry vznikaly modely sanitek. S velkou chutí si dvojice dětí zahrály hry s názvy "Dávej bacha", "Nešťourej se v nose", "Vadí, nevadí", kde si nejen procvičily čtení, ale také si připomněly bezpečné a slušné chování a uvědomily si, že každý je jiný a měli bychom pomáhat těm, kteří pomoc potřebují.

Týden věnovaný zdravé výživě navazoval na předchozí prevenci. V centru Čtení si přečetli žáci o Lucce, která si přála nosit ke svačině bonbóny a jak ji její vlastní sen vyléčil. Na obrázcích vyhledávali děti, které se nechovají slušně u stolu a napravovali jejich chyby. Evě, která chtěla být štíhlá pomohli vybrat vhodná jídla a doporučili jí činnosti, které ji pomohou udržet se fit. Velký úkol čekal na děti v centru Psaní - nakreslit a napsat svůj jídelníček. V centru Matematika měla největší úspěch u dětí hra na obchod a protože jsme měli týden zdravé výživy, prodávalo se hlavně ovoce, zelenina a také pečivo. Platilo se papírovými modely peněz, ale sčítání položek za nakoupené zboží a vracení peněz muselo i tak probíhat správně. V centru Věda a objevy děti vybíraly vhodné potraviny ke snídani, k obědu, k večeři. Třídily potraviny na mléčné výrobky, ovoce, zeleninu, maso, pečivo, cukrovinky, z nabízených potravin sestavovaly zdravý jídelníček. Když se všechny úkoly točily kolem jídla, nemohlo tomu být jinak ani v centru Ateliér. Z kartonu děti vystřihly talíř a vyrobily hrneček. Oba kousky nádobí měly ozdobit voskovkami drobným, pravidelně se střídajícím vzorem a vymalovat vodovkami.

Člověk

Papoušek v letu

Papoušek v letu

 
Papoušek

Papoušek

 
Mořský svět

Mořský svět

 
Život v moři

Život v moři

 
Na mořském dně

Na mořském dně

 
Delfín

Delfín

 
Pohádkový drak

Pohádkový drak

 
Módní přehlídka 1

Módní přehlídka 1

 
Módní přehlídka 2

Módní přehlídka 2

 
Čistota půl zdraví - plakát

Čistota půl zdraví - plakát

 
Čistota ...

Čistota ...

 
Záchranná služba

Záchranná služba

 
... a další modely

... a další modely

 
V garáži

V garáži

 
O hrochovi,...

O hrochovi,...

 
... který se bál očkování

... který se bál očkování

 
ilustrace pohádky

ilustrace pohádky

 
Co jíst často, co méně nebo vůbec.

Co jíst často, co méně nebo vůbec.

 
Jídelníček 1

Jídelníček 1

 
Jídelníček 2

Jídelníček 2

 
Jídelníček 3

Jídelníček 3

 
Jídelníček 4

Jídelníček 4

 
Jídlo patří na talíř.

Jídlo patří na talíř.

 
Talíře ...

Talíře ...

 
... jeden hezčí ...

... jeden hezčí ...

 
...než druhý.

...než druhý.

 
Který si vyberete ?

Který si vyberete ?

 
Třeba ten?

Třeba ten?

 
K talířům děti vyrobily také hrnky.

K talířům děti vyrobily také hrnky.

 
Hrnečky

Hrnečky

 
Výstava hrnečků.

Výstava hrnečků.

 
 
Vytvořeno 20.3.2008 18:24:22 | přečteno 2142x | Lenka Prochazkova