Jeden svět - filmová exkurze do života dětí v cizích zemích

Prázdniny Liu Fej 2

Filmový festival Jeden svět jsme navštívili v pondělí 16.března. Festivalu jsme se zúčastnili poprvé. Zhlédnuté dokumentární filmy na nás hodně zapůsobily, protože byly vyprávěny přímo dětmi, jichž se problém dotýkal.

Díky tomu, že filmová produkce v kině Atlas začínala v 10.30, měli jsme ráno ve škole dostatek času se na ni připravit. Vysvětlili jsme si rozdíl mezi hraným a dokumentárním filmem. Povídali jsme si o tom, že v cizích zemích se lidé oblékají jinak, mají jinou kulturu a jiný způsob života. Děti vzpomínaly na země, které navštívily s rodiči a čím se tamní lidé a jejich způsob života lišili od nás.
V kině jsme viděli čtyři různě dlouhé dokumentární filmy, které nás zavedly do Indie, Číny, Švýcarska a Dánska. První dva snímky se věnovaly problému chudoby a dětské práce. Třetí nastínil problém domácího násilí a ukázal, jak syn napodobuje hrubé chování svého otce. Ve čtvrtém filmu jsme se dostali do školního prostředí. Hlavní hrdinka, která měla problémy s obezitou, nám předvedla, jak se vypořádala s posměšky spolužáků.
Mezi jednotlivými filmy byly pauzy, ve kterých si moderátorka povídala s dětmi o filmu, který právě viděly.
Druhý den jsme se ve třídě znovu vrátili k filmům, které jsme viděli, abychom si sdělili své dojmy a poznatky. Ukázali jsme si na glóbusu všechny čtyři země, připomněli jsme si jak lidé v jednotlivých zemích vypadali, jak se oblékali, jak bydleli, co dělali. Děti samy přišli na to, že čím je ta země vzdálenější od naší republiky, tím jsou rozdíly větší. Každý si vybral film, který se mu nejvíc líbil a napsal o něm krátké vyprávění a nakreslil k němu obrázek.

Náramky od Kamar

Holčička jménem Kamar chtěla chodit do školy, jenomže její matka to nechtěla. A tak musela Kamar pracovat. Její matka vyráběla náramky a tak Kamar vyráběla s ní. Pán, kterému náramky dávaly, je ale šidil.
(EMA FIALOVÁ)

Nejvíc se mi líbil první příběh. Byl o dívce, která vyráběla náramky. Příběh je z Indie. Celá rodina byla moc chudá, dívka nechodila ani do školy. Museli tvrdě a dlouho pracovat za málo peněz.
(VOJTA VOŠMIK)

Kamar byla jedenáctiletá holčička, která chtěla chodit do školy. Ale nechodila. Když do školy nechodila Kamar, nechodili tam ani její sourozenci. Kamar místo chození do školy dělala náramky. Namačkávala do nich kamínky.
(PÁŤA MACKOVÁ)

Prázdniny Liu Fej

Holčička Liu žije v Číně. Její rodiče se neustále hádají a maminka i utíká z domova. Liu má zrovna prázdniny a pomáhá tatínkovi na poli. Zbývají už jen dva týdny a začne škola a tatínek Liu neměl na školné. Proto se vydali prodávat placky do vesnice opodál. Tatínek slíbil Liu, že když vydělá hodně peněz a bude poslouchat, co říká, koupí ji školní brašnu. Ale za den prodal jen čtyři placky, takže neměli ani na zpáteční cestu. Pak to zkusil s melouny, ale ty si nekoupil vůbec nikdo. Potom jim umřely slepice a když se škola dozvěděla v jakém jsou problému, odpustila jim všechny poplatky.
(KATKA LINHARTOVÁ)

Lily a Ra

Film vypráví o desetiletých kamarádech. Pak se Lily na Ra rozzlobila, protože sestřelil prakem ptáka na obloze. Když Ra přišel domů, jeho otec křičel na matku a nadával. Ra potom nadával kamarádce Lily.
(KÁŤA BÍLKOVÁ )

Kluk střílel prakem po skleněných lahvích a střelil holuba. Holka vylezla na střechu a sundala ho. Šli ke klukovi domů a tam se hádali rodiče. Kluk tam šel a tata mu řekl ať vypadne. Kluk řekl holce: "Vem si toho ptáka a vystřel."
(JAKUB ANTOŃ)

Dieta

Je to o holce, která byla hubená, ale když rostla, tak tloustla. Když byla starší, tak se jí spolužáci smáli. Byla z toho smutná. Napsala o tom slohovou práci. Děti se jí potom už nesmály.
(BARBORKA BÁRTOVÁ)

Jeden svět - II.A