4. B a 4.D ve Mlýně u Veselých

10

V květnu jsme společně navštívili Mlýn u Veselých...

 V Mlýně u Veselých

Jednoho krásného květnového dne se čtvrťáci ze  4.B a 4.D vybrali na výlet do nedaleké Chotče. Choteč je vesnička vzdálená asi 17 km od Radotína, ale nebylo tomu tak v minulosti. Zajímavostí je, že kdysi dávno byl názvem Choteč označován Radotínský potok. Co ale nás zajímalo v současné Chotči, byl Mlýn u Veselých. Rodina Veselých vlastní tento mlýn už 7 generací. Pan mlynář s mlynářkou nás uvítali u vchodu s kytarou. To proto, abychom společně zazpívali píseň vodníčkovi, důležitému to příteli všech mlynářů.

V jedné části stavění, původně hospodářské budově se žáci podívali na druhy obilovin.  Dozvěděli se, že v minulosti se pekl chléb jednou týdně a to především z žitné mouky. Takový chléb vydržel déle měkký, než chléb z bílé pšeničné mouky. V hlavní části – ve mlýně se dozvěděli, že mlýn je poháněn vodou. Uviděli velké množství kol vzájemně propojených řemeny, přístroj zvaný šnek, který posouval zrní a mnoho dalších zajímavostí. Pan mlynář v závěru prohlídky pro zapamatování zopakoval nejdůležitější kroky mletí – vymlátit obilí, vyčistit zrní, umlít zrní a roztřídit podle hrubosti. Krásné počasí, suvenýry a koláčky z obchůdku byly další bonus krásného a poučného výletu. V nejedné slohové práci se v závěru objevila věta – doporučil bych tento výlet všem a rád se tam vrátím zas.

Zapsala: Mária Černohorská, třídní učitelka IV.D

4.D. Mlýn u Veselých

3

3

 
4

4

 
10

10

 
5,

5,

 
2

2

 
1

1

 
8

8

 
7,

7,

 
9

9

 
6,

6,

 
 
Vytvořeno 11.6.2015 13:29:17 | přečteno 712x | Mária Černohorská, PaedDr.