1.A na škole v přírodě

Tak to jsme my

Jak jsme odjeli do Dolního Babákova (Žabákova).

V pátek 11. května 2007 se celá naše třída vydala autobusem na hodně dlouhý výlet bez rodičů, a to na školu v přírodě. Nejeli jsme se však jen učit. Přišel nám totiž dopis od samotného Žabího krále, který žije v Dolním Babákově, že za ním máme přijet, protože si pro nás připravil spoustu her, soutěží a úkolů, za jejichž správné splnění a snahu nám přidělí zlaté korunky, které nám lepil na speciální arch. Pokud se nám podaří získat 8 velkých a 20 malých korunek, otevře nám cestu k pokladu a bohatě nás odmění.
Nebylo to zas tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Pokud někdo zlobil nebo se mu nepodařilo daný úkol splnit, tak se mu korunka škrtla nebo ji nezískal. Cesta k pokladu byla tedy stále zavřená. Žabí král nám každý den posílal dopis, v němž stálo, co máme vykonat.

Jako první jsme si museli napsat pravidla, kterými se budeme řídit. Co je psáno, to je dáno. Pravidla jsme si vyvěsili na zeď před našimi pokoji. Říkali jsme tomu náměstí, kde jsme si každý den dávali sraz, když nám Martina s Andrejkou potřebovaly něco sdělit.
Další den jsme měli ve skupinkách zaznamenávat stromy, byliny, zvířata a keře, které jsme viděli venku při procházce. Učili jsme se to ve škole, takže jsme to zvládli hravě. Také jsme si vyzkoušeli, jaké to je, být králem. Opět ve skupinách jsme vyráběli z papíru žezlo, korunu, jablko a měnili židli na trůn. Na ten trůn jsme postupně zasedli a pronesli královské prohlášení. Beze slov jsme volili svého krále a také hráli hru - Král vysílá své vojsko.
Učili jsme se vyluštit i tajnou žabí řeč, kterou nám Žabí král napsal důležitý vzkaz. Běhali jsme jako o život, abychom našli ukryté papírky a zjistili, co nám Jeho veličenstvo píše.
V úterý nás čekala cesta do Chrudimi. Jeli jsme se podívat do muzea loutek. Loutky byly opravdu krásné, užili jsme si to tam. V dopise stálo, že si máme všímat úplně všeho. Když jsme se vrátili, odpovídali jsme na kvízové otázky, které se týkaly našeho výletu.
Příští den byl pohádkový. Zpracovávali jsme pohádku - Hloupý Honza a drak; Perníková chaloupka. Nejprve jsme pohádku přepsali bez chyb na papír, pak jsme ji malovali a nakonec zahráli. Myslíme, že byl Žabí král spokojený.
Další den bychom vám nepřáli. Byl tajemný. Vůbec jsme nevěděli, co můžeme očekávat. Zjišťovali jsme samé záhadné věci, luštili hádanky a dozvídali se nové věci. Také jsme si měli dávat pozor na čápa. Víte proč?
Konečně přišel pátek. Z papíru jsme si ještě vyrobili žabky a uspořádali žabí závody. Pak nastalo počítání korunek. Co myslíte, dostali jsme všichni možnost jít k pokladu? Samozřejmě ano. Sami jsme však museli přijít na to, kde by se tak mohl poklad ukrývat. Jsme chytří a objevili jsme cestu, po níž jsme se museli vydat po jednom. Stálo to na zprávě, přidělané na stromě. Došli jsme k nitkové cestě, kterou jsme museli projít se zavázanýma očima. Žádná lehká věc. Co kdybychom nabourali do stromu? Dokázali jsme to a dostali zaslouženou odměnu. V pokladu jsme kromě sladkostí měli každý své tričko s obrázkem žabáka.
Večer jsme ještě zapsali poslední zprávu do kroniky, kterou jsme poctivě vedli a zůstane nám k připomenutí hezkých chvil ve škole. Užili jsme si poslední koupání, při kterém byla vždycky legrace, zvlášť když na nás Andrejka schválně stříkla studenou vodu. Uložili jsme se do postýlek, poslechli si každodenní pohádku o chobotničkách, dostali jsme pusinku na dobrou noc a nechali se unášet sladkými sny, že už brzy skočíme mamce a taťkovi do náruče a zavalíme je dlouhým vyprávěním.
Žabáci

Žabákov

Tak to jsme my

V autobuse