Duben ve 2.A

Pampelišky

V tomto měsíci jsme navštívili jarní zahradu a sad. Pozorovali jsme ptáky, jarní byliny a dřeviny. Četli a vyprávěli jsme si o životě včel.

Letos se k nám jaro plížilo velmi pomalu a opatrně. Nás to ale neodradilo. Když bylo alespoň trochu pěkně, vyrazili jsme na procházku do okolí školy a tam jsme pozorovali, jak se příroda probouzí. Také jsme poslouchali zpěv a švitoření ptactva. Zopakovai jsme si, jací ptáci jsou stěhovaví, jací stálí a kteří patří mezi domácí. V keramické dílně jsme si vyrobili jednoho ptáčka, kterého věnujeme druhou květnovou neděli našim maminkám k jejich svátku.
Už z prvního ročníku víme, jaký je rozdíl mezi bylinou a dřevinou a jednotlivé rostliny umíme i popsat. Letos jsme se více seznámili s jednotlivými částmi květu. Byliny jsme sbírali, lisovali a pak jsme si z nich ve třídě uspořádali malou výstavku. Většinu jsme dovedli hravě pojmenovat, ale objevily se i takové rostlinky, u kterých jsme si nebyli jisti. Proto jsme nakoukli do encyklopedií a klíčů.

Pracovali jsme také v centrech aktivit. Jeden týden byl celý věnovaný pouze pampelišce, přesněji smetánce lékařské. Nejprve jsme jedno slunné pondělí vyrazili na školní zahradu a tam bedlivě rostlinky pozorovali. Všímali jsme si, kde a jak rostou i jejich stavby těla. Vše jsme si pak ve třídě zaznamenali do svých Knih objevů. Zkusili jsme si i pár pokusů. To když jsme utrženou rostlinku dali do sklenice s vodou, nebo když jsme nařízli konec stonku. To se pak děly věci! Také se nám moc líbila básnička od Zdeňka Kriebela - Ptám se, ptám se, pampeliško, kterou jsme recitovali ve dvojicích.
V ateliéru jsme pampelišku kreslili tuší a vybarvovali vodovými barvami. V centru Pampeliškové bádání jsme vyhledávali a zapisovali zajímavé informace a také jsme zkoušeli rostlinku zkoumat pod mikroskopem. V Pampeliškovém psaní se z nás stali redaktoři časopisu o přírodě a vymýšleli jsme rozhovor. A s kým? No přece se Smetánkou lékařskou! Ještě jedno centrum jsme měli. Tentokrát to bylo centrum U včeliček. Tady jsme pracovali s textem o včelách a dozvěděli se tak něco o jejich životě, jejich významu pro nás a především pro rostlinky.
Všechny naše práce z center jsme nakonec svázali žlutou stužkou. Vznikla nám tak moc pěkná knížečka o jedné krásně žluté bylince.

Další týden jsme si zase více všímali stromů. A také vývoje jejich plodů. Stromy jsme třídili na listnaté, jehličnaté a ovocné. Podle obrázků jsme popisovali, jak se vyvíjí plod. V tvořivém psaní jsme si zkusili představit, co si myslí starý strom.
Celý měsíc utekl a my máme plno zážitků a zkušeností ze společné práce a hlavně plno nových znalostí a vědomostí, které jsme si při práci osvojili. V květnu se k rostlinám a především stromům ještě vrátíme. Čeká nás totiž výlet do arboreta. Určitě vám o tom zase napíšeme.
Učedníci z 2.A

Ještě si přečtěte dvě vyprávění stromů a pak nakoukněte do fotogalerie!

Co vypráví starý strom
Pamatuji si na to, jak po mně lezly děti. Moc se mi to líbilo. Jak si v mých korunách vyprávěly příběhy a já poslouchal. Pak mi trhaly špendlíky a to byla paráda. A ty děti se jmenovaly Dominik, Sam, Tadeáš a Lukáš. Ale teď mě někdo pokácel. Ale já jsme chytrý strom, rychle rostu znovu.
Sam

Co vypráví strarý strom
Já, když jsme byl malý, tak jsem si našel kamarády a s nimi jsem kamarádil až do dvanácti let. Když mi bylo dvanáct, tak jsem musel trpět strachem, protože jsem viděl, jak se z dálky řítí oheň. Říkal jsme si, že tohle bude moje poslední chvíle života, ale jak jsem to dořekl, tak jsem slyšel houkání a byli to hasiči, uhasili oheň a já jako strom jsem jim chtěl poděkovat. Ale nešlo to.
Klárka

Jaro v sadu a na zahradě

Pampelišky

Pozorování pampelišek v terénu