Jeden svět

Jeden svět

I letos se žáci 5.A zúčastnili promítání dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Přečtěte si jejich krátká zamyšlení nad zhlédnutými filmy z projekce č.3.

Muž, který sázel stromy

Mně se nejvíc líbil první film, který byl o pánovi, který sázel duby v pustině a měl psa a ovce. Film se mi líbil proto, že by mě takový nápad nenapadl. Možná o prázdninách pár dubů zkusím vysadit, ale pochybuji, že vyrostou, protože neumím sázet stromy. Film se mi líbil také proto, že oceňuji, že takový starý muž měl vůbec odhodlání to zkusit a že se na to nevykašlal, když neměl náladu nebo když bylo velké vedro a nechtělo se mu nic dělat. Velice mě zaujalo, kolik této práci věnoval času a námahy. Trochu jsem ale nepochopila, kde mohl sehnat polévku, když nejbližší vesnice byla dva dny chůze. Ke konci filmu mně bylo líto toho pána, když té práci dal tolik času a při 2. světové válce mu stromy káceli. On, i když mu je káceli, pracoval dál a proto, až budu na prázdninách a stromky mi neporostou, tak je přesto budu sázet. Uprostřed filmu mi bylo líto ovcí, protože se o některé přestal pán starat kvůli tomu, že mu ničily jeho dubovou školku.

Ostatní filmy se mi také líbily, ale tento mě toho nejvíc naučil. Například to, že když se něco chce, tak to jde.

Joli

Byl to půlhodinový film o starém muži, který žil sám v horách, měl stádo ovcí, psa a jednu velkou zálibu - sázet stromy. Každý den vysadil 100 stromů, za rok jich bylo 3650. Tím, že sázel stromy, zachránil celou krajinu kolem. Film byl smutný. Zdálo se mi, jako bych četla nějakou knihu. Líbilo se mi, že příběh vyprávěl člověk, který toho starého muže náhodou navštívil. Bylo to hezky nakreslené, ale někdy jsem nerozeznala nějaké věci. Konec filmu byl veselejší, než jeho začátek.

Zuzka

Tento jedinečný film mně nejvíce dojmul a zaujal. Byl o muži, který chodil po vyprahlé pustině od pustého města k pustému městu. Všechny kašny byly prázdné. Najednou viděl před sebou nějaký tvar, připomínající sloup. Když k němu přišel, zjistil, že je to muž, pastevec ovcí. Pastevec mu dal napít z láhve a dva dny se o něj staral. Ten pastevec sázel stromky. Už jich mnoho vysázel. Jeho stromky dokonce přežily první i druhou světovou válku, stejně, jako moudrý pastevec. Jeden člověk a tolik toho za život dokázal! Obdivuji ho. Ten film byl opravdu skvělý. Myslím, že byl určitě lepší, než nějaké pirátské a princeznovské pohádky. Líbil se mi, protože miluji lesy, stromy a přírodu.

Adri

Film mi přišel trochu smutný. Byl ale zajímavý. Já bych asi tolik stromů nikdy nevysázela. Film trval půl hodiny a paní nám říkala, že u něj nemáme usnout. Já bych u něj nikdy neusnula. Bylo to o pánovi, který sázel stromy v pustých horách, kde rostla jen divoká levandule. Každý den zasadil 100 stromů, za rok tedy 3 650. Kdyby mi zemřela žena a dítě, jako tomu pánovi, asi bych se také odstěhovala do hor, ale jinam, ne do pustiny. Ten muž zachránil krajinu kolem sebe a všude jinde. Musel být trpělivý, vytrvalý, silný a taky šikovný. Nechápala jsem, proč o svém skutku nikomu neřekl. Naštěstí jsem si to řekli v závěrečné besedě.

Iris

Z filmů Jeden svět mně nejvíce zaujal film o dětech, které chtěly hřiště. Myslím si, že musely mít obrovskou odvahu, aby mohly jít za starostou. Asi bych to nezvládl. Starosta však děti za takovou snahu odměnil tím, že po šestnácti měsících rozhodl, že něco udělá. Děti musely být velmi trpělivé. Jinými slovy, já bych to nezvládl, trpělivý nejsem.

Vojta

Nejvíce mně pobavily kreslené filmy, například jak chtěl gepard ukořistit antilopu a šlápnul na vyhozený kelímek, který zašustil a tak antilopa utekla. Myslím, že nám to promítali proto, abychom třídili odpad a nevyhazovali odpadky jen tak do trávy. Z kreslených filmů se mi líbil i film o medvědovi, který si topil v iglú a to se mu roztálo a pak i led, takže se propadnul. Myslím si o tom, že nemáme tolik topit, protože spotřebováváme hodně energie a v továrnách musí spalovat více uhlí a více vypouští do vzduchu škodlivé látky.

Nejvíc mi dal film o pánovi, který bydlel v pustině a chtěl mít hodně dubů, protože rostliny dávají dobrý vzduch. Myslím, že pán byl hodně vytrvalý.

Gábi

Nejvíce se mi líbil film o klukovi z Litvy, který byl gay. Byl ze všech filmů nejlepší, ostatní filmy byly tak trochu „bez šťávy“. Můj názor na tento krátký film je asi takový, že jsem si všichni rovni. Uvědomil jsem si, že když má někdo trochu jiný styl hudby a oblékání, nemusí to být třeba magor, jak tvrdí někteří lidé.

Petr

Jeden svět

Muž, který sázel stromy

Muž, který sázel stromy

 
Muž, který sázel stromy

Muž, který sázel stromy

 
Jeden svět

Jeden svět

 
 
Vytvořeno 11.3.2011 18:10:04 | přečteno 1088x | Martina Prokopová