V pátek 16.5. obsadili naši třídu staří řemeslníci

Zbrojíři

Potřebujete vyprat prádlo, máte chuť na něco dobrého nebo dáte přednost čerstvému chlebu? Či snad potřebujete něco opravit? Měli jste v pátek zavítat na řemeslnický trh do 2.A. Pokud jste to nestihli, alespoň nakoukněte, jak to u nás vypadalo...

Než jsme začali pracovat na projektu, vzpomněli jsme si na loňský školní rok, kdy jsme si o práci lidí, jejich výrobcích a výrobních nástrojích povídali. V naší Knize objevů jsme při tom narazili na obrázek městečka, ve kterém bydlí několik řemeslníků. Každý dům byl označený vývěsným štítem se znakem řemesla. A tak nás napadlo, připravit si ve třídě takové malé náměstíčko - tržiště, na kterém by se představovali řemeslníci se svým zbožím, ale i potřebným nářadím a náčiním.
Pracovali jsme ve dvojicích nebo smostatně. Každý si vybral řemeslo podle svého gusta. Dohodli jsme se, co by takový řemeslník měl při své prezentaci mít. Nakonec jsme vymysleli toto: každý si vytvoří svůj štít se znakem a nápis - upoutávku nebo reklamu. Dále každý řemeslník vyhledá a zapíše (bylo povoleno i na počítači) co nabízí, jakou práci, jaký výrobek. Jaké suroviny a nářadí ke své práci potřebuje.
Do práce jsme se pustili s velkým nadšením. Malovali jsme, vymýšleli upoutávky, vyhledávali a zapisovali informace. Každý den jsme si společně sdělovali, jak postupujeme v práci, s čím potřebujeme pomoci a jak se nám dílo daří. Všichni se už nemohli dočkat pátečního dne.

A pak konečně přišel pátek. Nejprve jsme si pečlivě připravili své stánky, vylepili štíty, reklamy a informace. Také jsme si přinesli potřebné nářadí a pomůcky. Někdo dokonce i oblek! Podnikaví řemeslníci své zboží nabízeli. Tak například u kováře jste si mohli koupit podkovu, zbrojíři nabízeli různé zbraně, pekařství zase čerstvé pečivo, no a pradleny vám za malý úplatek vypraly i ponožky.
Po společné prezentaci už jsme netrpělivě čekali na první návštěvníky. Nakonec jich přišlo opravdu hodně. Byli to naši kamarádi z 1.A,B i z 2.B. Nejprve trochu nesměle pokukovali po nabízených službách i zboží, ale pak se osmělili a tu něco koupili, tu si něco vyzkoušeli nebo se na něco zeptali.

Na našem tržišti bylo opravdu rušno. Před obědem jsme si ještě práci zhodnotili, jak se nám pracovalo, co se podařilo, co příště udělat jinak a také co nám tento projekt přinesl. Uvědomili jsme si, že vlastně každé řemeslo (práce) je potřebná a jedno bez druhého nemůže být. Proto si budeme vždy vážit své práce i práce druhých.
Učedníci - řemeslníci z 2.A

Řemesla

Zbrojíři

Zbrojíři

 
Vyhledávání informací

Vyhledávání informací

 
V ateliéru

V ateliéru

 
Pěkné, že?

Pěkné, že?

 
Pilní učedníci!

Pilní učedníci!

 
...

...

 
Příprava

Příprava

 
Příprava

Příprava

 
Kováři v akci

Kováři v akci

 
Platnéři

Platnéři

 
Pradleny

Pradleny

 
Pekaři

Pekaři

 
Pracovití zámečníci

Pracovití zámečníci

 
U houslaře

U houslaře

 
U písaře

U písaře

 
Švadlenka

Švadlenka

 
Zlatnice

Zlatnice

 
...

...

 
U truhláře

U truhláře

 
Hrnčíř představuje své řemeslo

Hrnčíř představuje své řemeslo

 
Rušné tržiště

Rušné tržiště

 
První návštěvníci

První návštěvníci

 
A první spokojený zákazník

A první spokojený zákazník

 
Hotovo!

Hotovo!

 
 
Vytvořeno 18.5.2008 20:18:39 | přečteno 1633x | Martina Prokopová