Voda, voda, vodička

Voda

aneb námořníci ze 3.A ve svém živlu

Voda je jedna z nezbytných podmínek pro vznik a existenci života. Na tom jsme se s dětmi shodli hned na začátku naší práce. Přemýšleli jsme a zapisovali, co všechno vlastně o vodě víme. Bylo toho hodně, přesto jsem se chtěli dozvědět ještě víc. Pracovali jsme ve dvojicích i vetších skupinkách, vyhledávali jsme a dopisovali do vět informace, z odborných textů jsme se snažili vybírat to hlavní a důležité. Vše jsem zpracovávali nejprve na pracovních listech, potom také na plakátech.
A co jsme se naučili? Dovedeme popsat koloběh vody v přírodě, víme, v jakých skupenstvích se voda vyskytuje, že většina vody na naší planetě je slaná a také že jsou tu místa, kde je voda stále zmrzlá.

Protože jsme chtěli zjistit, jak se dá ohromná síla vody využít, naplánovali jsme exkurzi do vodní elektrárny ve Štěchovicích. A jak exkurze probíhala, co jsme viděli a zjistili? Tady jsou záznamy dvou námořníků:

Ve středu 18. března 2009 v 7:55 hod jsme se sešli na nádraží v Radotíně, kde jsme si označili lístky a jeli vlakem na Smíchovské nádraží. Potom jsme šli na autobus. Nastoupili jsme a jeli jsme asi 10 zastávek. Vystoupili jsme až ve Štěchovicích. Do vodní elektrárny jsme šli asi 500 metrů pěšky.
V elektrárně nás přivítal průvodce. Vysvětlil nám, jak vodní elektrárna funguje. Potom nám pustil film a odešel. Film byl o povodních v roce 2002 a ukazoval zátopy v elektrárnách. Pouze dvě vodní elektrárny nebyly poškozeny a zůstaly v provozu i po povodních. Potom jsme šli na prohlídku, kde jsme viděli generátory a technické zařízení elektrárny.
Elektrická energie se zde vyrábí pomocí vodního proudu. Voda pohání vodní turbínu, která roztáčí generátor vyrábějící elektrický proud. Ten se potom rozvádí pomocí kabelů a drátů do všech míst, kde je ho potřeba (například do bytů, škol, továren a nemocnic).
HODNOCENÍ: Bylo to tam hodně zajímavé.
Rosťa

Dne 18. 3., ve středu, jsme se všichni sešli na nádraží, protože jsme jeli do VODNÍ ELEKTRÁRNY. V 8:00 hod jsme nastoupili do vlaku. Jeli jsme chvíli, pak jsme vystoupili a 15 minut jsme čekali na autobus. Tím jsme jeli trochu déle až do Štěchovic kousek od Křížova. Když jsme vystoupili, šli jsme kus cesty pěšky. Konečně jsme byli na místě. Hráz byla na řece Vltavě. Nejprve jsme si povídali s pánem, který tam pracuje. Pak jsme se koukli na dva krátké dokumenty o hrázi. První byl o technice, jak se z vody vyrábí elektrický proud. Druhý o velké záplavě, která se stala v roce 2002. Potom jsme se ještě prošli po elektrárně. Byli jsme i v řídícím centru. Celou hráz řídí totiž počítače.
HODNOCENÍ: Celý výlet se mi moc líbil, hodně jsme toho nafotil a hodně jsem se toho dozvěděl.
Kuba

Poslední den, v pátek, na závěr našeho týdenního putování s vodou, jsme společně namalovali, jak si představujeme mořský svět. Malovali jsme na látku pomocí barev na textil. Práce se stane součástí naší prezentace na Den otevřených dveří, který se koná za měsíc. Tak se přijďte podívat!

Voda, voda, vodička

Práce ve dvojici

Práce ve dvojici

 
Spolupráce

Spolupráce

 
Práce ve skupině

Práce ve skupině

 
Vyhledávání informací

Vyhledávání informací

 
Spolupráce

Spolupráce

 
Naše práce

Naše práce

 
Na exkurzi ve Štěchovicích

Na exkurzi ve Štěchovicích

 
To je nádhera!

To je nádhera!

 
Zajímavé!

Zajímavé!

 
Naše děvčata

Naše děvčata

 
Hráz

Hráz

 
Turbíny

Turbíny

 
Pozorně posloucháme výklad

Pozorně posloucháme výklad

 
V řídícím centru

V řídícím centru

 
...

...

 
Péťo!!

Péťo!!

 
Náš mořský svět

Náš mořský svět

 
Pěkné!

Pěkné!

 
Jako živé

Jako živé

 
...

...

 
...

...

 
 
Vytvořeno 25.3.2009 17:08:52 | přečteno 1640x | Martina Prokopová