Třetí literární workshop pro žáky 1. stupně ZŠ Praha - Radotín v místní knihovně

Beseda

V pátek 16. května 2014 proběhl v  knihovně v Radotíně již třetí literární workshop pro žáky 1. stupně naší školy. Tentokrát na téma spolupráce Jiřího Trnky a Františka Hrubína. Letos v prosinci uběhne 45 let od úmrtí Jiřího Trnky (1912 – 1969). Pozvání přijali potomci Jiřího Trnky: akademická malířka Helena Trösterová (mladší dcera Jiřího Trnky) vystudovala VŠUP, ilustraci a užitou grafiku, pracovala jako redaktorka Lidové Demokracie (zabývala se grafickou a textovou úpravou nedělní přílohy) a v České televizi pracovala v oddělení styku s diváky neboli “PR”. PhDr. Zuzana Ceplová (nejstarší dcera Jiřího Trnky) vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (češtinu – ruštinu), v nakladatelství Albatrosu pracovala jako redaktorka. Helena Trnková starší (snacha Jiřího Trnky, manželka již zemřelého Jiřího Trnky mladšího) vystudovala textilní průmyslovou školu v Praze, v loutkovém filmu pracovala jako kostymérka (oblékala loutky), později i jako kostymérka ve Smetanově divadle, má vlastní obchod s bytovým textilem a navrhuje textilní vybavení interiérů. Helena Trnková mladší (dcera Heleny a Jiřího Trnkových, vnučka Jiřího Trnky) vystudovala střední návrhářskou školu a pracuje jako bytová designérka. PhDr. Zuzana Kurková (dcera Heleny Trösterové, vnučka Jiřího Trnky) vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (obor čeština – výtvarná výchova), pracovala jako učitelka na ZŠ a SŠ a nyní pracuje jako lektorka v MŠ a zabývá se arteterapií.

České děti pomalu ztrácí povědomí o české literatuře. V knihkupectvích, knihovnách se na ně z regálů valí až neuvěřitelné množství dětské literatury, převážně díla překládaná z cizích jazyků. Chtěla bych díky workshopům (seminářům) dětem umožnit reálné sblížení s autory knih, jejich výtvarníky z českého prostředí, aby z těchto setkání vznikla přínosná tradice.
Helena Petrová

Beseda