Exkurze do Vídně

Schönbrunn a my

V pátek 29.4. 2016 jsme se vypravili na exkurzi do Vídně, hlavního města Rakouska, které je úzce spjato také s naší historií. Navštívili jsme letní zámek Schönbrunn a jeho krásné zahrady s Gloriette, prošli se nádvořími Hofburgu, prohlédli si poslední místo odpočinku Habsburků, projeli se metrem a den jsme zakončili ve vídeňském parku Prater. Přečtěte si, jak se nám ve Vídni líbilo.

V pátek 29.4. jsme byli ve Vídni. Nejdříve jsme si prohlédli rezidenci Habsburků, zámek Schönbrunn. Líbila se nám noblesní výzdoba a elegance vnitřních prostorů zámku. Také nás zaujal svou krásou a upraveností zámecký park a zahrady. Za zámkem byl vrcholek, ze kterého jsme měli celou Vídeň jako na dlani. Následně jsme jeli do centra metrem, kde nás průvodkyně upozorňovala na stavební slohy významných budov (parlament, radnice atd.) a kdy byly postaveny. Další zastávkou byla hrobka Marie Terezie a ostatních Habsburků. Poté jsme dostali prostor si centrum prohlédnout a občerstvit se. Na Prater jsme neměli už dostatek času, ale podívat jsme se na jednotlivé atrakce mohli. Poznali jsme hezké město a nabyli vědomostí.

 Lucie Trnková, 7.A

V pátek 29.4.2016 navštívila část naší třídy Vídeň. Jeli jsme tam s cestovní kanceláří CK2. Po dlouhé cestě jsme se nejdříve podívali do Schönbrunnu, který sloužil Habsburkům jako letní sídlo. Při prohlídce interiérů jsme měli zapůjčeného audioprůvodce. Prohlédli jsme si také krásné zahrady. Po prohlídce Schönbrunnu jsme jeli vídeňským metrem, kterému se správně říká U-Bahn. Jeho provoz byl zahájen již v roce 1894. Jeli jsme s ním do stanice Karlovo náměstí (Karlsplatz).

Odtud jsme šli centrem kolem vídeňské opery až k hrobce Habsburků, kde je pohřbena např. císařovna Marie Terezie nebo císař František Josef I. Pohřbívá se do ní od roku 1633. Zatím poslední zde byl pohřben korunní princ Otto, který zemřel v roce 2011. Pak jsme šli k chrámu sv. Štěpána (Stephansdom). Je to gotický chrám, jehož stavba byla započata v roce 1137. Tam jsme dostali rozchod, který jsme využili k občerstvení. Potom jsme pokračovali k Hofburgu, kde sídlili Habsburkové. Viděli jsme tam i vykopávky z doby římské. Šli jsme také na náměstí Marie Terezie (Maria-Theresien-Platz), kde jsou dvě muzea - muzeum umění a muzeum přírodovědné a dále k parlamentu a radnici. Exkurzi jsme zakončili prohlídkou Pratru s velkým ruským kolem. Exkurze se mi líbila.

Jan Lukavský, 7.A

Dne 29.dubna 2016 jsme se zúčastnili výletu do hlavního města Rakouska-Vídně.
Cesta se uskutečnila autobusem v 5,30 hodin od ZŠ Radotín.
Do Vídně jsme přijeli ve 12,30 hodin.
Nejdříve jsme navštívili zámek Schönbrunn,kde jsme se seznámili s životem Habsburků.
Zámek byl postaven v roce 1730 za Karla VI.
Zámek obklopuje překrásný park a Neptunova fontána.
Odpoledne jsme navštívili hrobky Habsburků,Marie Terezie,císařovny Alžběty,císaře Franz Josefa.
Velmi zajímavý byl i chrám sv.Štěpána.
Celkově pro mě byl výlet pro mě zajímavý a poučný. Moc se mně líbil.

Petr Mysliveček, 7.A

Sraz jsme měli v 6:15 u školy a návrat měl být okolo 23:00 - 0:00. Ráno byla strašná zima a ještě k tomu měl autobus asi čtvrt hodiny zpoždění, takže jsme mrzli před školou. Když však autobus přijel, tak jsme si vybrali místa a vyjeli jsme. Jeli jsme asi 6 hodin, protože jsme stáli asi hodinu v koloně, takže jsme přijeli pozdě na zámek Schönbrunn. Naštěstí se to vyřešilo a prohlídku jsme měli. Bohužel jsme se dozvěděli, že kvůli pozdnímu příjezdu přijedeme do Radotína až kolem 02:00 - 02:15. Zámek Schönbrunn byl hodně velký, takže jsme si prošli jen část. Hned na začátku jsme si odložili batohy do takové „divné“ krabice a šli jsme na prohlídku. Před vchodem do první místnosti jsme dostali elektronického průvodce, který byl v češtině, a do něho, když se naklikalo číslo, tak nám to řeklo něco o té místnosti (nebo místnostech), ve kterých jsme byli. Prohlídka trvala asi půl hodiny. Když jsme skončili, došli jsme si pro batohy a šli jsme si prohlédnout zahrady. Byly úžasné…hlavně byly strašně veliké. Kdo chtěl, tak mohl jít do bludiště a kdo nechtěl, tak se šel podívat na kopec, odkud bylo vidět na celou Vídeň. Nakonec jsme se ještě vyfotili a dojeli jsme metrem do centra. Na závěr jsme se všichni zastavili v zábavním parku (bohužel na atrakce jsme nemohli). Cesta utekla poměrně rychle a na konci už skoro všichni spali. Výlet se mi moc líbil.

Michaela Havranová, 7.AVídeň_2016

Letní sídlo Schönbrunn

Letní sídlo Schönbrunn

 
Pohled na Vídeň

Pohled na Vídeň

 
Gloriette

Gloriette

 
Metro U-bahn

Metro U-bahn

 
Stephansdom

Stephansdom

 
Interiér dómu

Interiér dómu

 
Hofburg

Hofburg

 
Pomník Marie Terezie

Pomník Marie Terezie

 
Parlament

Parlament

 
Riesenrad

Riesenrad

 
Před Schönbrunnem

Před Schönbrunnem

 
 
Vytvořeno 8.5.2016 22:24:56 | přečteno 524x | Petra Bilkova