Předsudky, tolerance a lidská práva

Logo

2. února 2016 jsme se zúčastnili semináře na téma Předsudky, tolerance a lidská práva. Přišla mezi nás paní Marie Zahradníková z Institutu Terezínské iniciativy. Povídali jsme si o lidských právech, holocaustu, o Židech, Romech, ale i o tom, že každý z nás v sobě nese určité předsudky a stereotypy. Pracovali jsme samostatně i ve skupinách, četli jsme texty, diskutovali, sdíleli osobní zkušenosti, zhlédli videa a dobové fotografie.

Předsudky a lidská práva

2. února nás navštívila paní Marie Zahradníková. Byla tu proto, abychom si popovídali o předsudcích a lidských právech. Na začátku akce nám dávala otázky a my jsme museli odpovídat, např.(máš kočku nebo psa, máš děti apod), bylo to celkem zábavné. Pak jsme si povídali o ghettu a holocaustu. Bylo to děsné, když nám pouštěla jedno video o holocaustu. Dozvěděli jsme se, že Židé jsou označováni hvězdou (to už ale víme od paní učitelky Bílkové). Další téma bylo, že chlapce napadli tři Romové. Paní lektorka nám rozdala papíry a četli jsme si o tom napadení.Většina lidí stála za chlapcem, ale chlapec si svoje napadení vymyslel. Spadl ze schodů a přišel o ledvinu. Na závěr jsme dostali papírky s hodnocením, abychom se vyhodnotili.Tahleta akce se mi líbila a byla poučná, ale i smutná.

Petr Mysliveček

V úterý 2.2. první hodinu jsme měli v programu prevenci o předsudcích a lidských právech. Měla trvat od první po třetí hodinu. Než začala hodina, tak jsme odklidili lavice a srovnali židle do kruhu. Po zaznění melodie, která vždy ohlašuje začátek hodiny, před nás předstoupila paní a hned se nám představila. ,,Jmenuji se Marie," řekla a obeznámila nás s tím, o čem si budeme povídat. Nejdříve jsme se všichni postupně představili. Potom jsme dostali každý papír a zajímavý úkol, měli jsme odpovědět na pár otázek týkajících se Marie. Podle jejího vzhledu a způsobu vyjadřování jsme měli odhadnout, jestli má děti, kočku nebo psa, jestli jestli je z vesnice nebo ze města. Jakmile jsme dopsali, tak se nás Marie ptala, co jsme napsali. Po malé přestávce nám Marie vysvětlila, co jsou to předsudky a kam až  to může dojít. Také nám pustila záběry z vyhlazovacího tábora z druhé světové války. Potom jsme měli další přestávku. Poslední vyučovací hodinu programu nám Marie řekla o příběhu chlapce, který se zranil při skoku přes zábradlí a svedl nehodu na partu Romů, kteří za nic z toho nemohli. Nakonec jsme vyplnili dotazníky, které jsme odevzdali Marii. Věřím, že si každý z nás z programu něco odnesl.

Adam Reinisch

Jáchymka_2016