Tomáš Garrigue Masaryk

T.G.Masaryk

Třída 8. A dostala za úkol v hodině slohu charakterizovat T. G. Masaryka, našeho prvního prezidenta. Měli k dispozici dobové fotografie, stručný životopis a 30 minut času. Posuďte sami, jak se jim charakteristiky zdařily.

Tomáš Garrigue Masaryk (7.3 1850 - 14.9. 1937)

První československý prezident.

Myslím si, že byl vyrovnaný a vzdělaný. Charakterizuje ho bílá bradka a bílý knírek pod poměrně malým nosem s kulatými brýlemi, pronikavýma hnědýma očima a černým kloboukem na hlavě. Fotografie v černém kabátě, v černém či bílém obleku s bílou košilí a kravatou či na koni dokazují jeho vnitřní sílu a čistotu, elán a energii, se kterou se pustil do politiky a vytváření československé samostatné republiky. Byl neústupný a zarputilý. Postavu měl poměrně velkou. I přes svou cílevědomost a chytrost se dokázal mile usmát. Takový podle mne byl T. G. Masaryk.

Jakub Rys

Tento muž se mi na první pohled jeví jako velice inteligentní a důstojný. Jeho tvář působí smutným a zasmušilým dojmem. Jako první československý prezident byl velice vážený. Většinou má na sobě oblek, kravatu a klobouk v tmavých barvách. Je středně vysoké postavy. Řekla bych, že na svůj věk je velice vitální a aktivní. Zřejmě špatně vidí, a proto nosí brýle. Ústa má zakryta vousy. I přes jeho vážný výraz se jeví jako vcelku citlivý člověk s velkým srdcem. Na povrchu je spíše rázný a nepřístupný.

Markéta Kolínová

Starší pán vyšší postavy s brýlemi a středně dlouhým vousem. Jeho pleš na hlavě často zakrýval černý klobouk. Na veřejnosti nosí černý kabát. Jezdil na koni a byl velmi akční. Byl moudrý a cílevědomý. Snažil se ČSR vyzdvihnout na vysokou úroveň. Byl citlivým, hodným a pracovitým pánem. Působil jako muž bez nálady. Tvářil se pořád stejně a nenechal na sobě znát žádné emoce. Měl rád svůj klid.

Filip Hlaváček

Prezident, který vypadal velice rázný, nejspíše byl chytrý a vzdělaný. Měl vlastní názory, které uměl obhájit. Měl knírek a bradku, byl celý šedivý a nejspíše nosil rád hnědý klobouk, modrou kravatu a hnědé sako. Jistě měl na každou otázku chytrou odpověď. Byl samostatný, ale určitě byl rád středem pozornosti. Nosil malé nevýrazné brýle, které mu zvýrazňovaly jeho hnědé oči. Měl malý špičatý nos, který často vycítil každou špatnou věc, která se měla stát, nebo která se stala. Byl asi velice spravedlivý a moudrý. Prostě T. G. Masaryk.

Pavla Švehlová

Masaryk se mi jeví jako člověk celkem vyrovnaný se svým vlastním životem, i když početné vrásky na jeho obličeji vypovídají, že už je starší a unavený. Nevypadá vyhuble, ani obtloustle, ale na mohutnosti mu přidává dlouhý kabát. Klobouk by mohl nosit proto, aby zakryl své šedé vlasy. Nejspíše špatně vidí - nosí brýle nasazené na špičatém nose. Pusu mu zakrývají husté prošedivělé vousy. Činy, které vykonal, napovídají o jeho osobě, že je chytrý, obětavý a se srdcem na pravém místě. Působí seriózně a vychovaně, ale také rázně a nepřístupně.

Lída Čaplánová

Tento první československý prezident na mě působí dojmem svérázného staršího pána s vlastním názorem. Rozhodně si myslím, že to nebyl typ důchodce válejícího se na gauči. Vždyť být prezidentem v 70ti letech asi není rozhodně nic lehkého! Musel okolo toho mít spoustu povinností, a proto si myslím, že ho jeho práce bavila. Na všech fotografiích, co jsem si prohlédl, se tváří přísně a nekompromisně. Nosil malé, kulaté decentní brýle, plnovous a neměl příliš vlasů (to je ale asi normální vzhledem k jeho věku). Většinou nosil sako nebo kabát. Byl vyšší postavy. Měl šest dětí, takže jeho postoj k dětem byl nejspíše kladný. Také se mi zdá, že měl takový kostrbatý podpis. Zkrátka si myslím, že to byla výjimečná a jedinečná osobnost.

Robert Šupák

Vytvořeno 19.10.2008 12:40:27 | přečteno 3991x | Petra Bilkova