Výlet na Pražský hrad

Pražský hrad

V tomto roce si připomeneme 700 let od narození Karla IV.  V Praze se na mnoha místech konají akce k uctění památky našeho nejznámějšího panovníka. I my, 7.A, jsme si ho také připomněli. V březnu jsme navštívili s průvodkyní Pražský hrad, chrám svatého Víta a Zlatou uličku. Přečtěte si v příspěvcích, jak se nám tam líbilo. V hodinách výtvarné výchovy jsme se seznámili s gotickým uměním a malovali jsme madony. Navštívila nás také paní profesorka PhDr. Lenka Bobková CSc. z Ústavu českých dějin FF UK, která nám poutavě vyprávěla o dětech Lucemburků, jejich nelehkém dětství a středověkých svatbách.

Ráno jsme se sešli na nádraží a vyrazili vlakem na cestu. Na Smíchovském nádraží jsme přestoupili na tramvaj, kterou jsme dojeli až k Pražskému hradu. Na Hradčanském náměstí jsme sešli s paní průvodkyní, se kterou jsme si hned na místě připomněli dějiny. Následně jsme prošli Matyášovou bránou (1. barokní stavbou v Praze) na jedno ze čtyř nádvoří, na kterém byla gotická fontána a sedmnáct metrů hluboká studna. Celý komplex Hradu patří mezi největší v Evropě (má kolem šesti set metrů na délku). Dále jsme se přesunuli ke Katedrále svatého Víta (Vojtěcha, Václava), která byla postavena v gotickém a novogotickém stylu. Byly v ní krásné vitráže a jiné zajímavé dekorace. Tento kostel navrhl Petr Parléř a Matyáš z Arrasu. Byla zde i "hrobka" Jana Nepomuckého, která byla vyrobena z 1,5 tuny stříbra, nebo také malá dvířka, vedoucí ke královským klenotům. Když jsme se na katedrálu podívali zvenku, bylo vidět okno ze zlata, za kterým byl nejtěžší zvon Zikmund. Prošli jsme Zlatou uličkou přes Daliborku až k bazilice svatého Jiří (románská stavba). Před bazilikou jsme byli ještě ve Vladislavském sále, kde se pořádají různé státní akce. Vladislavský sál je pozdně gotický. Když jsme se vraceli, tak jsme šli po velice známých Malostranských schodech (kterých bylo asi 115). Cestou zpět jsme se zastavili ještě v McDonald´s na oběd a pak už jen tramvají a vlakem zpátky domů.

Lucie Trnková, 7.A

Dne 22.3. 2016 jsme vyjeli se třídou na Pražský hrad. Sraz byl v 8 hodin na radotínském nádraží, odkud jsme jeli na Smíchov a ze Smíchova tramvají až pod Hrad. Vystoupili jsme pod Hradem, seřadili jsme se a šli hl. vchodem na nádvoří, kde bylo více turistů než Čechů. Myslím si, že většina dětí od nás už tam někdy byla, ale nádvoří jako první dojem působilo velice příjemně až na tu zimu. Chvilku jsme se procházeli po nádvoří a pak jsme vyšli dalším, už ne hl. vchodem, za naší průvodkyní, která vypadala na první pohled velice mile. Průvodkyně nám řekla víceméně to samé jako p. Bílková na dějepisu a k tomu nám řekla nějaké zajímavosti, které možná nevěděli ani naši třídní dějepisoholici. Nějakou dobu jsme se soustředili na výklad průvodkyně, ale pak tam moji spolužáci začali vymýšlet naši vlajku, která byla složena ze selfie tyče a spolužákovy šály. Průvodkyně domluvila a mohli jsme se přemýstit na novou lokaci, což znamená na nové nádvoří, které v minulosti sloužilo jako příkop a vypadalo to tam zajímavě. Šli jsme dál a kličkovali mezi turisty, kteří odmítali uhýbat. Chvíli jsme čekali, než průvodkyně s paní učitelkou koupí lístky, když už byly lístky koupené, tak jsme šli do Chrámu sv. Víta. Když jsme vstoupili dovnitř, tak jsme ucítili ještě větší zimu než venku, to bylo tu třičtvrtě hodinu v Chrámu sv. Víta pro nás celkem velké mínus, ale vevnitř to vypadalo dechberouce, krásná okna s obrazy, na stěně napsáno: Pravda vítězí, které tam bylo napsáno ale až za první republiky. Cesta pak pokračovala přes Daliborovu věž, kde jsme se koukli dovnitř na mučící nástroje. A málem bych zapomněla na Zlatou uličku, která byla opravdu malinká. A po Daliborově věži jsme se jelo domů.

Karolína Nováková, 7.A

Pražský hrad_2016

Setkání s průvodkyní na Hradčanském náměstí

Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha1