1.B na škole v přírodě

Loučíme se

5. října jsme vyrazili na školu v přírodě do rekreačního zařízení Radost v Dole, okres Strakonice. Z počátku z toho měly děti i rodiče obavy - není na školu v přírodě pro prvňáčky moc brzy? Nebude dětem zima? Nebude se jim stýskat? Naše obavy se brzy rozplynuly. Bylo o ně dobře postaráno, pohybovaly se v bezpečném prostředí, počasí i štěstí nám přálo a tak jsme se v pořádku vrátili zpět. Nepřijeli jsme s prázdnou - obahatili jsme se totiž o nové přátele a nezapomenutelné zážitky.

Na škole v přírodě jsme nelenili a každé dopoledne po snídani jsme se učili, buď v jídelně nebo v jedné z učeben. Před obědem jsme vždy měli hodinku volna na hřišti. Třeťáci nejraději hráli tzv. "Vracečku", prvňáci zase "Na rybáře a rybičky". Z dalších společných her se ujala hry "Všichni proti všem" a "Cukr, káva, limonáda". Dále jsme si hráli s míči, obručemi, švihadly, skákali gumu, panáka, hráli si na pejsky a páníčky, četníky a zloděje, hledali spadané oříšky apod. Po obědě nás pravidelně čekal polední klid a po něm nějaká zajímavá odpolední činnost.

Hned první den po poledním klidu jsme vyrazili do okolního lesa. Nejdříve jsme se strefovali šiškami do stromu a pak jsme stavěli domečky pro lesní skřítky. Někdo tuto zábavnou činnost pojal po svém a místo domečků vyrobil past nebo chýši a to vše z přírodních materiálů.

Protože se ukázalo, že tamější lesy jsou zrovna bohaté na úrodu hub, nelenili jsme a hned druhý den jsme vyrazili do lesa na houby, sbírali jsme je kapesníčkem a nosili Ivče nebo Janě, podle toho, jestli byla houba jedlá nebo nejedlá. Došli jsme až k započatým domečkům a ty jsme dokončili. Později odpoledne třeťáci houby s pomocí encyklopedií pojmenovali a popsali.

V neděli jsme byli poprvé rozděleni do smíšených skupinek s třeťáky a společně jsme soutěžili na stanovištích. Na jednom jsme poznávali donesené houby, na druhém jsme k větvičkám stromů přiřazovali správné plody, na třetím jsme si zkusili Kimovu hru, na čtvrtém jsme se míčem trefovali do vymezeného kruhu, na pátem jsme nosili na tácku míčky po vyznačené trase tak, aby nespadly, na šestém jsme na čas sbírali penízky - mohli jsme se ovšem pohybovat pouze skákáním po jedné noze a na posledním stanovišti nás vybraný člen našeho týmu měl obout do správných bot, které jsme si předtím zuli a dali na hromadu. Měli jsme zavázané oči, abychom mu nemohli nijak radit. On se nás mohl ptát, ale my jsme mohli odpovídat pouze ano/ne.

V pondělí jsme z modelíny modelovali věci, které lze najít v lese, temperami malovali sádrové odlitky podzimních dekorací, sbírali a určovali listy stromů a frotáží snímali povrch kůry stromů, třeťáci měli mezitím bojovku v lese, rozuměj soutěž mezi tříčlennými družstvy.

V úterý jsme se vyměnili. Polovina třeťáků odlévala ze sádry podzimní dekorace a druhá polovina provázela (četla zadání a zapisovala odpovědi) prvňáky na bojovce po lese - všechny vědomostní i dovednostní úkoly byly splněny a navečer nás čekalo vyhlášení a rozdání cen. Ála nám pak ještě zahrála na kytaru pár písniček.

Ve středu odpoledne prvňáčci odpočívali, zatímco třeťáci natahali z lesa dřevo na odpolední ohýnek. Společně jsme si opekly buřtíky a zazpívali s kytarou.

Ve čtvrtek bylo velké balení a rozdávání cen a diplomů za úklid a účast na škole v přírodě.

Škola v přírodě

Rekreační středisko Radost

Rekreační středisko Radost

 
Budova jídelny

Budova jídelny

 
Jídelna

Jídelna

 
Učebna

Učebna

 
Bydlíme ...

Bydlíme ...

 
...

...

 
...

...

 
...

...

 
Vyrážíme do lesa

Vyrážíme do lesa

 
Ivčo podívej, houba!

Ivčo podívej, houba!

 
Tady taky!

Tady taky!

 
Dvě malé houbařky

Dvě malé houbařky

 
Ta je pěkná!

Ta je pěkná!

 
Álo podívej, muchomůrka!

Álo podívej, muchomůrka!

 
Další úlovky

Další úlovky

 
Ukaž...

Ukaž...

 
Každý jiným směrem

Každý jiným směrem

 
To je panečku houba!

To je panečku houba!

 
Muchomůrky

Muchomůrky

 
Stavíme domečky ...

Stavíme domečky ...

 
...

...

 
Tenhle je náš!

Tenhle je náš!

 
My stavíme past

My stavíme past

 
Stloukání másla

Stloukání másla

 
To se bude hodit, odneseme to.

To se bude hodit, odneseme to.

 
Takhle to jde samo.

Takhle to jde samo.

 
Lesní chýše z větví

Lesní chýše z větví

 
Hrajeme si venku ...

Hrajeme si venku ...

 
...

...

 
...

...

 
Jestlipak se z toho dostane?

Jestlipak se z toho dostane?

 
Jedna guma je málo.

Jedna guma je málo.

 
Určování nasbíraných hub

Určování nasbíraných hub

 
Tohle je hřib.

Tohle je hřib.

 
A co tohle?

A co tohle?

 
Tak se na to podíváme.

Tak se na to podíváme.

 
To jsou nejedlé.

To jsou nejedlé.

 
Práce na deníku

Práce na deníku

 
...

...

 
...

...

 
...

...

 
Večeře

Večeře

 
...

...

 
...

...

 
...

...

 
To jsme si koupili.

To jsme si koupili.

 
Večerní nakupování

Večerní nakupování

 
Pohádka před spaním - kluci

Pohádka před spaním - kluci

 
...

...

 
...

...

 
Pohádka před spaním - holky

Pohádka před spaním - holky

 
...

...

 
...

...

 
...

...

 
Rybičky, rybáři

Rybičky, rybáři

 
...

...

 
Rozdělování do skupin

Rozdělování do skupin

 
...

...

 
Počáteční nedůvěra

Počáteční nedůvěra

 
Další družstvo

Další družstvo

 
Obouvání bot 1

Obouvání bot 1

 
Rozuzlení

Rozuzlení

 
Kimova hra

Kimova hra

 
Obouvání bot 2

Obouvání bot 2

 
Rozuzlení

Rozuzlení

 
Házení míčku do obruče

Házení míčku do obruče

 
Sbírání penízků

Sbírání penízků

 
...

...

 
Obouvání bot 3

Obouvání bot 3

 
Rozuzlení

Rozuzlení

 
Obouvání bot 4

Obouvání bot 4

 
Rozuzlení

Rozuzlení

 
Obouvání bot 5

Obouvání bot 5

 
Rozuzlení

Rozuzlení

 
Obouvání bot 6

Obouvání bot 6

 
Rozuzlení

Rozuzlení

 
Obouvání bot 7

Obouvání bot 7

 
Rozuzlení

Rozuzlení

 
Modelujeme věci z lesa

Modelujeme věci z lesa

 
Výsledek

Výsledek

 
Malujeme sádrové odlitky

Malujeme sádrové odlitky

 
...

...

 
...

...

 
...

...

 
...

...

 
...

...

 
...

...

 
...

...

 
...

...

 
...

...

 
...

...

 
Naše výrobky

Naše výrobky

 
Bojovka - 2. skupina

Bojovka - 2. skupina

 
Bojovka - 3. skupina

Bojovka - 3. skupina

 
Bojovka - 4. skupina

Bojovka - 4. skupina

 
Bojovka - 5. skupina

Bojovka - 5. skupina

 
Vyhodnocení

Vyhodnocení

 
Ohýnek a opékání

Ohýnek a opékání

 
...

...

 
...

...

 
...

...

 
Zajíčci

Zajíčci

 
...

...

 
...

...

 
...

...

 
...

...

 
...

...

 
...

...

 
Vzájemně si čteme

Vzájemně si čteme

 
...

...

 
...

...

 
...

...

 
...

...

 
...

...

 
...

...

 
...

...

 
Připraveni k odjezdu

Připraveni k odjezdu

 
Loučíme se

Loučíme se

 
Pá pá

Pá pá

 
Odjezd

Odjezd

 
 
Vytvořeno 15.10.2007 15:01:43 | přečteno 2150x | Alena Bednářová