Přírodopisná praktika

Na naší škole pracuje v nepovinném předmětu Přírodopisná praktika pod vedením p. učitelky Marie Ouhledové 11 žáků. Přečtěte si, o co vše se žáci v tomto předmětu zajímají a starají.
PŘÍRODOPISNÁ PRAKTIKA
Přírodopisná praktika jsou volitelný předmět pro žáky 7. - 9. ročníků.
Jsou pestrá a celkem zábavná. V letošním roce pracuje v přírodopisném praktiku 11 žáků s p.uč. M. Ouhledovou.
Jízdárna v Chýnici
Naše spolužačka Eva Seidlová nám nabídla exkurzi do jízdárny.Tam nás seznámila s koňmi a jejich sedláním.Nakonec se dobrovolníci mohli na nich svést.
Masožravé rostliny
U našeho spolužáka Vaška Volemana jsme si prohlédli masožravé rostliny které pěstuje ve skleníku.
Projekt - kompost
,,Náš“ kompost byl založen 15 října 2008.
Naše škola byla vybrána k realizaci pilotního projektu ,,Kompostování na školních zahradách.“Projekt upozorňuje na význam kompostování a učí, jak správně postupovat při kompostování. Základní kompostér je umístěn na školní zahradě. Během trvání projektu budeme kompostér naplňovat organickými odpady ( bioodpady ). Budeme průběžně sledovat teplotu kompostéru a tvorbu humusu a živočichy, kteří tam žijí.Na závěr projektu vyhodnotíme proces kompostování.
Biologická olympiáda
Téma : Zvířata a rostliny u nás doma
Botanická olympiáda je rozdělena na 2 časti.To je obecná, která s domácími zvířaty a rostlinami moc nesouvisí .Druhá část je teoretická .
Národní soutěž
Je to soutěž o národní chráněnou rostlinu České republiky . Vybírá se z několika rostlin. Hlasuje se na internetové stránce www.botany.cz.
Chov
V učebně př. praktik se chovají tato zvířata : Křeček, rybičky, potkani a želva nádherná.
BOURÁČEK
Rozhodly jsme se pro chov želvy nádherné-trachemys skripta elegans. Jmenuje se Bouráček. Je to masožravec (s přibývajícím věkem býložravec). Krmíme jí 1-2 x denně-červy, gamáry a čas od času dostane kousek libové šunky.Máme jí tu, protože jsme si chtěly pořídit do přírodopisu zvířátko, a protože máme rádi želvy, tak tu tedˇ máme Bouráčka. Želvárium jsme vybavily filtrem, domečkem, kamínky a kameny, UVB světlem a lampičkou. Vodu jí měníme 1x týdně. Na nové prostředí už si zvykla. K Vánocům dostane ještě ostrůvek a tapetu, aby se měla ještě lépe.
Kateřina Vitoušová a Karolína Appeltová, 7.A
POTKANI V NAŠÍ ŠKOLE
Chip a Dale jsou asi první potkani ve škole. Staráme se o ně od 15.9.2008. Chip je asi o týden starší než Dale, proto se jí dříve změnila srst, má delší ocas a je větší. Když Dále byla malá, neměla ráda výšky, dnes však výšky má ráda a nebojí se. Naším potkanům nejvíce chutnají kapsičky pro kočky, dále také ovoce, zelenina, sýry, směs pro hlodavce, vařené maso, těstoviny rýže, vařené vejce, oříšky a sušené ovoce. Doplňujeme stravu o každé velké přestávce a vodu měníme ob den, potkani totiž vypijí 33ml vody denně.
Potkani jsou jedni z nejinteligentnějších hlodavců.
Markéta Veselá, Tereza Šnajdrová
MASOŽRAVÉ ROSTLINY
Masožravé rostliny pěstuji asi 1 rok. V součastné době jich pěstuji asi 20 druhů doma, 10 rostlin ve skleníku a 3 rostliny ve škole v pracovně přírodopisu. Rostliny mají rády rašelino- písčitou půdu, která by měla být stále vlhká. Rostliny milují vlhko a proto je rosím rozprašovačem každý den. Krmit se musí maximálně jednu za čtrnáct dní, aby kořist nezahnívala. Seznam nejčastěji pěstovaných rostlin:Dionea-mucholapka, Drosera-rosnatka, Pinguicula-tučnice, Sarrancenia-špirlice a Ulltricularia-bublinatka.
Václav Voleman 7.B
RYBIČKY
Chováme rybičky. Krmíme je 2 krát týdně.
Jejich potrava se jmenuje TATRA MIM - potrava je vyrobena z mrtvých sušených ryb.
V akvárku máme za rostliny: stolístek, vodní žabinec
Na zadní straně akvárka jsme daly tapetu s motivy akvarijních rostlin.
Na dně akvárka jsme daly malé kamínky.
Rybičky se musí vzduchovat a mít hodně světla.
Musí se čistit 1 za 2 měsíce.
Tereza Šamonilová, Petra Jelínková, 7.B