Projektový den - Česká filharmonie

Posluchači

Život v souvislostech aneb Co se děje v 10.00...

„Co se dějen kolem nás právě v 10.00 dopoledne aneb Život v souvislostech“

Je deset hodin dopoledne  a ve škole zvoní na konec velké přestávky, vlak směr Praha – Beroun je zrovna 7 minut na cestě z Berouna nebo právě začíná veřejná generální zkouška České filharmonie na večerní koncert. 

V rámci projektového dne se osmičlenná skupina žáků druhého stupně s učitelkou hv vydala prozkoumat tu třetí možnost. Do Rudolfina na Palachově náměstí se člověk nedostane každý den, tak jsme využili tuto netradiční možnost, abychom se podívali, jak pracují profesionální hudebníci a co vše předchází večernímu galakoncertu.

V nádherné Dvořákově síni bylo úplně plno, i veřejné generálky lákají hudbymilovné Pražany.

Do připraveného orchestřiště, kterému vévodilo nablýskané klavírní křídlo, se začali scházet muzikanti, ale bylo na nich něco neobvyklého – měli civilní oblečení, tedy ne „pracovní“ smoking. Poté nastoupil šéf – dirigent Jiří Bělohlávek a civilnost celé situace se rázem proměnila v něco neobyčejného. Všechny nás obklopil mohutný zvuk symfonického orchestru a ve zběsilém tempu Glinkovy předehry Ruslan a Ludmila nikdo ani nehlesl. Po této „divočině“ přišla na podium drobná Japonka v džínách a svetru a usedla za klavír. Opět nastala proměna. Během Rachmaninova Klavírního koncertu se proměnila ona drobná dívka v klavíristku prvotřídního formátu. A do třetice orchestr předvedl Čajkovského „Patetickou symfonii“, která svými dynamickými zvraty provokovala posluchače k pozornosti.

Byl to opravdu nevšední zážitek zjistit, co se děje v 10.00  v Rudolfinu na Palachově náměstí.

uč. hv Marta Grätzová

Česká filharmonie

Česká filharmonie na web

Česká filharmonie na web

 
Česká filharmonie

Česká filharmonie

 
Posluchači

Posluchači

 
V Rudolfinu

V Rudolfinu

 
 
Vytvořeno 21.10.2013 11:48:54 | přečteno 1444x | Ilona Valešová