Výstava Já, Merkur

Ve středu 25. 1. jsme se s klubem vydali do Muzea hl. m. P. na výstavu o nejznámější stavebnici...
Při vstupu do muzea jsme si zakoupili vstupenky a zamluvili si digitální promítání Langweilova modelu.
A protože jsme měli do promítání čas, prošli jsme si expozici věnovanou historii Prahy, poté jsme šli do Středověkého domu, kde jsme si pohráli s loutkovým divadlem a vyzkoušeli úkoly pro menší děti.
Za chvíli jsme byli pozváni do promítacího sálku, který se nachází za klasickým Langweilovým modelem, obdrželi jsme brýle, zasedli a začali jsme se vznášet nad Prahou.
Pomocí plazmových obrazovek 3 D jsme se vydali na šestiminutovou cestu do uliček, z nichž mnohé dnes už neexistují, a prohlíželi si například Židovské město nebo chrám sv. Víta před dostavbou. Řehtání koní, hlasy lidí i zvuky zvířat nám evokovaly skutečný život v tomto virtuálním městě..
Po tomto jedinečném zážitku jsme se konečně vydali na vytouženou výstavu o fenoménu zvaném Merkur.
Kořeny této stavebnice sahají až do roku 1904, kdy čtrnáctiletý učeň Jaroslav Vancel vytvořil svou první stavebnici. Prošla několikaletým vývojem a v roce 1925 už byla na světě první malá stavebnici Merkur s novými barevně lakovanými díly spojovanými už jen šroubky s matičkami. Jako jediná stavebnice na světě se vyrábí až do současnosti stále na stejném místě.
Prohlédli jsme si nádherné modely Eiffelovky, těžní věže, ruského kola a dalších, zasedli jsme a pokusili se realizovat i své menší představy – a není to tak jednoduché!
Najednou byla spousta hodin, rychle jsme se rozloučili s uvaděčkami, které tam trpělivě rozdělávají návštěvnické „výtvory“ a vydali se na cestu domů.
P.S. Samozřejmě se zastávkou v oblíbeném fastfoodu…
Návštěva Muzea hl. m. Prahy se nám moc líbila a již se těšíme na návštěvu Technického muzea.