Zabíjení draka - manipulace je nekončící boj

Promítání dokumentu "Zabíjení draka" a beseda s tvůrci filmu.
Před rokem se obyvatelé Ukrajiny probudili do nové reality. Rusko po týdnech příprav na Ukrajinu zaútočilo a začal největší ozbrojený konflikt v Evropě od 2. světové války. Miliony Ukrajinců prchly do jiných částí země nebo do zahraničí.
Také do Radotína dorazili ukrajinští uprchlíci, zejména ženy s dětmi, a našli zde svůj domov, který jim dokázali radotínští občané velmi rychle připravit.
Od září nastoupilo do naší školy více než 60 ukrajinských žáků a díky adaptačním kurzům, které radnice spustila jen pár týdnů po jejich příchodu do Radotína, probíhalo začleňování a sbližování s českými dětmi snadněji. Ukrajinští žáci získali informace o životě v Česku a osvojili si základy českého jazyka.
Chtěli jsme, aby si i naši žáci více uvědomili, co se na Ukrajině děje, a jakými zážitky, zkušenostmi i traumaty si jejich noví spolužáci mohli projít, a proto jsme využili nabídku organizace Erudikum na promítnutí filmového dokumentu Václava Müllera "Zabíjení draka" a besedu s hlavními protagonisty filmu.
Snímek s podtitulem „Prvních 100 dní ruské agrese na Ukrajině pohledem unikátní malé scény v Praze“ zachycuje dění na Ukrajině skrze výpovědi a emoce členů souboru Divadla MA Rusů, Ukrajinců, Slováků a Čechů, z nichž mnozí mají na Ukrajině i v Rusku své nejbližší. Děj posouvá rozhlasové zpravodajství prokládané filmovými záběry o dění na Ukrajině.
Dokumentární rovinu zároveň prostupují záběry z představení souboru Zabít draka, Gramofon, Adresát neznámý a dalších, jež přinášejí k válečnému dění sugestivní paralelu.
Vedlejší linky filmu odkazují na výstavu "Reportáže z války" od ukrajinských umělců přímo zasažených boji, na příběh běženkyně z Ukrajiny s ruským pasem, na právníka, který pomáhá obětem války bez ohledu na jejich národnost, a další související příběhy...
Po zhlédnutí filmu zahájila Jana Radačovská (Erudikum) besedu s režisérem Václavem Müllerem, s ředitelkou Divadla MA Mariannou Arzumanovou a s herci Pavlem Maykutem a Jiřím Valešem, během níž mohli žáci diskutovat se všemi hosty a získat odpovědi na všechny otázky, které je zajímaly.
Věříme, že tento zajímavý program pomohl našim žákům šetrně přiblížit aktuální válečný svět, který se odehrává nedaleko od našich hranic.
Velmi děkujeme vedení Městské části Prahy 16, že nám akci finančně podpořilo a mohli se jí tak zúčastnit všichni žáci 2. stupně.
Děkujeme také naší kolegyni Simoně Barákové, která se o podporu této besedy osobně zasadila.