Upozornění - nikotinové sáčky

Vážení rodiče,

považujeme za nutné seznámit vás s následujícími skutečnostmi. V poslední době se stále častěji setkáváme s případy, kdy naši žáci zneužívají nikotinové sáčky. Nejčastěji se to týká žáků 6.- 9. tříd, ale znají je i mladší ročníky. Nikotinové sáčky, které se primárně používají při odvykání kuřáků, nejsou v žádném případě určeny pro konzumaci dětem. Při jejich aplikaci mohou mimo jiné nastat následující zdravotní obtíže: bolesti hlavy, podráždění sliznic úst, podráždění trávicího traktu, nevolnost, průjem, zvracení, při vysokých dávkách poruchy vědomí, bušení srdce a jiné.

Nikotinové sáčky jsou relativně malé a nenápadné, zpravidla bílé sáčky o velikosti zhruba 2–3 cm. Obvykle jsou k zakoupení v krabičkách kulatého tvaru (ve tvaru hokejového puku), mohou mít však i obdélníkový tvar. Nikotinové sáčky se dříve prodávaly pod názvem Lyft, dnes Velo, DOPE či Nordic Spirit. Nikotinové sáčky se nekouří, ale vkládají se do úst pod horní ret nebo se v ústech přežvykují po dobu několika minut (15–30 min.). Účinek se projevuje mírným brněním či mravenčením, které když skončí, je to signál, že se má sáček vyplivnout.

Sáčky1

Sáčky2

Vzhledem k různým příchutím (ovocné, sladké, mentolové aj.), lákavému designu balení, dostupné ceně a relativně nenápadnému způsobu užívání si je však mládež i menší děti rychle oblíbily.

Rodiče či učitelé přitom nemají mnoho šancí si užívání sáčků všimnout.

Na rozdíl od žvýkacího tabáku neobsahují nikotinové sáčky tabák (proto je nelze podřadit pod tabákový výrobek ve smyslu §2 písm.b) zák. č. 65/2017 Sb.), ale různé množství nikotinu.

Nikotin je tabákový alkaloid, který je v ČR možné legálně užívat od 18 let. Nezletilí se však k sáčkům dostanou běžně na internetu či v kamenných obchodech, jejich cena je podobná jako u cigaret.

Náš školní řád zakazuje držení či distribuci jakýchkoliv návykových látek. Bezpečí našich žáků ve škole je naší prioritou a prosíme vás, rodiče, o větší obezřetnost a pozornost, zejména nyní o prázdninách. Situaci ve škole řešíme, ale bez vaší podpory můžeme jen těžko zneužívání této látky zastavit.
Vytvořeno 30.6.2022 11:22:17 | přečteno 4167x | Jaroslav Jurásek