SCIO testy - 6. a 9. třídy

146277 scrshot

V jednoduchém srovnání můžete porovnat výsledky testů v 6. a 9. třídách ve školním roce 2005/2006.

Žáci ikona souborušestých a ikona souborudevátých tříd absolvovali srovnávací testy obecně prospěšné společnosti SCIO. Skládaly se z obecných studijních předpokladů, českého jazyka, matematiky, a cizího jazyka, případně i z dalších předmětů. Výsledky jsou zpracovány na různých úrovních: Žáci obdrží osobní zprávu za test v daném předmětu, kde jsou výsledky rozdělené na různé oblasti daného předmětu, takže si žák i rodič může ověřit, kde ho zejména tlačí bota a v které oblasti je kovanější. (V matematice to mohou například být slovní úlohy, aritmetika, schopnost logického úvažování, konstrukční úlohy, rovnice...) Podobný přehled výsledků za celou třídu obdrží učitel, škola pak má k dispozici srovnání tříd a školy mezi ostatními školami.

Percentil je údaj, který představuje procentuálně vyjádřené množství škol, které se umístily za předmětnou, v tomto případě naší školou. Dalšími údaji jsou například korelace mezi známkou a výkonem nebo například "přidaná hodnota školy", resp. vztah mezi studijními předpoklady a skutečnými výkony (znalostmi, dovednostmi, ale i postoji) v jednotlivých předmětech.

Srovnání je samozřejmě relativní a je validnější, jestliže se opakuje i v dalších letech. Výsledky mohou být ovlivněny mnoha faktory. Mezi nimi například i skladbou testů a jejich zaměřením, lépe řečenou vztahem mezi cíli, které sledují testy, a cíli, které sleduje škola. V neposlední řadě jsou tyto testy vhodnou průpravou ke stále přetrvávající formě zjišťování znalostí a schopností žáka rozhodujících pro jeho přijetí, či nepřijetí ke studiu na střední, příp. vysoké škole.

Vytvořeno 10.12.2006 22:18:40 | přečteno 7029x | Roman Král