Astroolympiáda 2007/2008

Spirální galaxie M83

Znáte ty romantické chvíle? Teplo a jasná obloha, daleko od vesnice či aspoň od rušivého osvětlení, nejlépe někde na louce položeni na spacáku a vychutnávajíce krásu noční oblohy…Tak na takové chvilky si účastníci Astronomické olympiády jistě rádi vzpomněli, při samotné 45 minut trvající soutěži se však spíše pořádně zapotili.

Tak jako už tradičně se i v letošním školním roce díky České astronomické společnosti koná soutěž s tak trochu netradičními podmínkami. Jedná se o Astronomickou olympiádu. Jak samotný název napovídá, přijít na své by si zde měli především ti, co se zajímají o dění na obloze a vůbec v celém vesmíru. Ovšem pokud se v 1. kole soutěže může používat jakákoli literatura ( knihy, časopisy, učebnice, encyklopedie apod.), a dokonce i internet, není žádným překvapením, když se přihlásí i tací, u kterých zájem o astronomii propukne třeba právě až po úspěšném zvládnutí úvodního kola, byť se do té doby o tuto oblast třeba vůbec nezajímali.

Pro žáky základních škol jsou vypsány dvě kategorie. Pro „šesťáky“ a „sedmáky“ je to společná kategorie G - H, „osmáci“ a „deváťáci“ soutěží společně v kategorii E - F. Kdo si chce dodatečně změřit síly, má možnost. V připojených souborech najde zadání školního kola, na poslední straně každého souboru je i správné řešení.

O podrobných podmínkách a pravidlech soutěže se zde rozepisovat nechci, ta jsou k nalezení na http://olympiada.astro.cz/. Jen bych rád všechny seznámil s tím, jak to u nás v Radotíně v prvním prosincovém týdnu dopadlo.

Je potěšitelné, že z celkového počtu jedenácti soutěžících se jich plných deset podívá i do dalšího kola. Tam na ně budou čekat úlohy již náročnější. Posoudit můžete koneckonců sami. Všem z naší školy budeme držet palce. Co kdyby se někomu z nich podařilo dostat se až do nejužšího celostátního finále? V loňském školním roce k tomu chyběl Davidu Opplovi z bývalé 9.C opravdu jen krůček…

ikona souboruVýsledky Astroolympiády 2007/2008 na ZŠ Radotín

ikona souboruZadání školního kola G-H

ikona souboruZadání školního kola E-F

Vytvořeno 18.1.2008 18:53:43 | přečteno 4096x | Michael Jirsa