Návštěva planetária

Planetárium
16.12.2013 jsme se třídou jeli do planetária, abychom se dozvěděli více o látce, kterou právě probíráme ve fyzice. Před promítaným filmem, jsme si prošli předsálí planetária, které se skládalo z různých informačních tabulí a modelů, na kterých jste si mohli vyzkoušet fyzikální pokusy. Film nebyl příliš dlouhý, ale dozvěděli jsme se v něm mnoho. Jmenoval se "Blízký i dálný vesmír".
Nejdřív nás seznámili s našima nejznámějšími (nejdůležitějšími) sondami: Voyager 1 a  Voyager 2, které byli vypuštěny roku 1977 a byli prvními sondami, které zachytili tolik důležitých informací z vesmíru. Zároveň se Voyager 1 stal nejvzdálenější sondou ze Země (nyní se ocitá až za sluneční soustavou). Voyager 1 a Voyager 2 jsou stále funkční, obsahují také plakety, na kterých jsou informace o lidstvu (nákresy postav, hudba, texty apod.) Další důležitým vesmírným tělesem ze Země, o kterém jsme se něco dozvěděli, byl Hubbleův teleskop, který byl vypuštěn v roce 2009 a získal pro Zemi mnohem přesnější obrázky. Pro vědce je to jeden z nejdůležitějších dalekohledů. 
Dále nám blíže popsali jednotlivé planety Sluneční soustavy. Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran Neptun. Dozvěděli jsme se o jejich povrchu, přirozených satelitů - především měsíce apod.  U Marsu se ještě řešilo, zda by byl na něm možný život, protože je Zemi ze všech planet nejpodobnější (obsahuje zmrzlou vodu, podobný povrch atd.) Nakonec bylo jasné, že i když je Zemi Mars podobný, život na něm pro nás neexistuje. 
Dalším bodem programu bylo Slunce. Nejen, jaký má pro nás význam, ale jeho složení a ,samozřejmě, jednou i jeho konec, protože hvězdy jednou vyhasnou. Dále jsme si poslechli něco o galaxiích. Zvláště o té naší s velkém G, která má tvar spirály. Nakonec jsme se zaobírali vesmírem, jako takovým. Zvláště Velkým Třeskem, kde se řešila otázka, jak bude vesmír fungovat nadále. Teorií bylo několik: buď se bude dále rozpínat, až jednou prostě přestane a zůstane takovým, jakým by byl. Nebo se vesmír bude rozpínat a až jednou se dostane do určitého bodu, proces se obrátí a vesmír se bude smrskávat a zanikne. Nebo se vesmír bude prostě rozpínat i nadále až do nekonečna. Všechno to ovšem byli teorie, jejichž potvrzení se rozhodně nedožijeme a další generace si taky dost počkají (mluvíme o miliardách let).  
Celý film byl hodně poučný a věřím, že si z něj každý alespoň něco zapamatoval...
A. Havránková, 9. B
Vytvořeno 8.1.2014 17:20:03 | přečteno 1021x | Jiří Riedl