Projektový den Život ve všech souvislostech - Sběrný dvůr Praha 9

Naše výprava

Díky sdružení Ekocentrum Koniklec jsme mohli v rámci projektového dne navštívit zdarma Sběrný dvůr v Praze 9. Součástí exkurze byla v minulých letech vždy prohlídka linky na recyklaci elektroniky, na což jsme se všichni těšili. Bohužel jak nám průvodce hned na úvod exkurze sdělil, byla tato linka kompletně rozebrána (recyklaci elektroniky provádí dnes firma Asekol). Nejlepším bodem programu se tak stala prohlídka třídičky papíru. 

Po příchodu do sběrného dvora jsme se nejprve vyfotili u zajímavého "živočicha" sestaveného z kusů použité elektroniky (viz foto). Následně nás zaměstnanec dvora provedl venkovními prostory. Dozvěděli jsme se, že ve sběrném dvoře mohou občané zdarma odkládat vybrané druhy odpadů (objemný odpad, odpad ze zeleně - bioodpad, dřevo, stavební suť z bytových úprav, kovový odpad, elektrošrot, papír, sklo, plasty a nebezpečné odpady). Během exkurze jsme tak na vlastní oči viděli, které konkrétní druhy odpadů daný sběrný dvůr vybírá. Velice zajímavý pohled byl například na obrovské množství plechovek od nápojů, které jsou slisovány do objemných hranolů a připraveny tak k odvozu na recyklaci. Problémem bylo, že našemu průvodci nebylo chvílemi moc rozumět, neboť naše návštěva probíhala za plného provozu.

Jelikož součástí sběrného dvora již není linka na recyklaci elektroniky (na kterou jsme se asi nejvíce těšili), potěšila nás aspoň možnost podrobně si prohlédnout halu, v níž se nachází třídička papíru. A stálo to za to! Takové hory papíru, časopisů, kartonu, knížek...viděli někteří z nás určitě poprvé v životě. Dokonce jsme měli možnost u samotné třídičky strávit několik minut, takže jsme na vlastní oči viděli, co všechno si dovolí člověk do papírových kontejnerů vyhodit. A právě to musí pracovníci na třídičce papíru "zachytit". Někdy to je třeba telefon, jindy zas drobný kuchyňský spotřebič, často pak různé páchnoucí odpadky. Naštěstí nás třídičkou provázel velice svérázný pán, který mnohé rozesmál již svým vystupováním. Děvčata zas měla radost, že si z třídičky mohla odnést několik starších výtisků časopisů Bravo. Najít se toho zde dalo opravdu hodně.

Po návratu do školy jsme si sdělili dojmy z exkurze, vyplnili pracovní list a na úplný závěr dne jsme si promítli krátký film "Nejdříve odpadky, potom výrobky". V tomto filmu je zábavnou formou (vystupují zde animované postavičky popelniček) přiblíženo, jakým způsobem je nakládáno s odpadem od jeho vyhození do třídících nádob až ke vzniku nového výrobku.

Víte například, že na 1 tunu nového papíru je potřeba 17 vzrostlých stromů, takže ročně tak pražské třídicí linky zachrání asi 867 000 stromů?

Sběrný dvůr 2013

Šrotozemšťan

Šrotozemšťan

 
Šroťák

Šroťák

 
Slisovaný papír

Slisovaný papír

 
Naše výprava

Naše výprava

 
DSC03792

DSC03792

 
Cestou na třídící linku

Cestou na třídící linku

 
Hory papíru

Hory papíru

 
DSC03784

DSC03784

 
DSC03786

DSC03786

 
DSC03796

DSC03796

 
DSC03799

DSC03799

 
DSC03812

DSC03812

 
DSC03812

DSC03812

 
 
Vytvořeno 16.10.2013 19:06:24 | přečteno 1454x | Michael Jirsa