27. říjen 2015 - Prohlídka výstavy Václava Cíglera v exteriérech a interiérech Zámku v Tróji

Zahrada zámku v Tróji v pohledové ose na Pražský hrad
Výstava V. Ciglera a prohlídka zahrad Zámku v Tróji

V úterý 27.10. jsme navštívili Zámek Trója. Zde jsme šli na výstavu Václava Ciglera. Cesta z Radotína trvala asi 40 minut. Nejprve jsme jeli vlakem, pak metrem a nakonec autobusem. Vystoupili jsme hned před zámkem. Naproti němu byla zoologická zahrada. Zde si nás přebrala paní průvodkyně. Protože zámek byl otevřen až od 13:00, nejprve jsme zašli do oranžérie, což je taková odpočívárna. Zde jsme se nejprve dozvěděli něco o zámku. Zámek nechal postavit v letech 1683–1695 hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka jako své letní sídlo. Autory byli Giovanni Domenico Orsi, později Jean Baptiste Mathey a stavitelem byl Silvestro Carlone. Je stavěn v barokním stylu, takže je symetrický. Potom co nám paní průvodkyně dopověděla historii, nastal čas na tvoření. V. Cigler pracuje se sklem a s lomem světla. Měli jsme taky něco takového zkusit vyrobit. Dali nám různé fólie, lepenky, tužky... Bylo na nás co si vybereme. Potom jsme si navzájem ukázali naše výtvory a vydali se na výstavu. U schodiště vedoucího dovnitř zámku jsme se na chvilku zastavili, abychom si prohlédli busty na zábradlích. Jsou zde vyobrazení řečtí bohové, roční období a figury představující šest kontinentů (Austrálie ještě nebyla známa) a pod nimi v propasti jsou dva Titáni, taktéž z antiky. Poté co jsme si to prohlédli, jsme vešli dovnitř a dostalo se už na výstavu samotnou. Celá výstava na mě působila velmi uklidňujícím dojmem. Z každého díla sálala pozitivní energie, která mě uspávala. Většina jich byla ze skla a byl tam hodně vidět lom světla. Kromě díl jsme si prohlíželi taky nádherně namalované stropy a zdi. Nejvíc mě uchvátil strop v hlavním sále, který vypadal velmi vysoký, ale ve skutečnosti byl o dost nižší. Na této úžasné malířské práci se prý pracovalo sedm let. Potom jsme zamířili domů. Ale předtím jsme si ještě dali trochu pozdní oběd v Mc Donaldu.Tuto výstavu určitě doporučuji, pokud máte rádi umění a chcete i trochu relaxovat, je pro vás jako stvořená. Nepropásněte ji!

K. Bílková 9.A

Vytvořeno 23.11.2015 14:23:50 - aktualizováno 23.11.2015 14:24:08 | přečteno 641x | mhecht