Co je to ZEVO Malešice

komín

Asi nikdo z více než dvaceti účastníků exkurze v rámci projektového dne "Všichni jsme děti jedné planety" na začátku netušil, co si má pod touto zkratkou přesně představit. Odhalit toto tajemství jsme se do Malešic vydali 7. října ráno téměř na minutu přesně 120 let před tím, než část České republiky vstoupí do úplného stínu Měsíce a naši potomci tak budou moci sledovat i nedaleko od Prahy tu překrásnou podívanou, kterou úplné zatmění Slunce bezesporu je. Což se nám ve 21. století v ČR bohužel nikdy nepoštěstí.

Do ZEVO Malešice jsme dorazili kvůli zácpě (naštěstí jen dopravní) sice s téměř půlhodinovým zpožděním, obavy z nervozity průvodce se však ukázaly jako naprosto zbytečné. Zkušený pan Kovář se nám po více než dvě hodiny věnoval s takovou profesionalitou a humorem, že na to budeme někteří jistě dlouho vzpomínat. A to i přesto, že chvílemi vyvolával děti jako ve škole a působil při tom dosti přísně.

A co jsme se tedy vlastně dozvěděli?

Tak především, že zkratka ZEVO znamená Zařízení na energetické využití odpadů. Jak sám název napovídá, ve zdejších technologicky velice moderních linkách nedochází jen k prostému spalování směsného odpadu, ale díky moderním postupům se dá získat mnoho užitečné energie v něm skryté. Ale více prozrazovat nebudeme - vždyť exkurzi si lze domluvit a opravdu stojí za to! 

Žáci si během exkurze (případně až po ní) vyplnili ikona souborupracovní list, z něhož některé odpovědi na poslední otázku jsou k nahlédnutí v přiloženém souboru.

ikona souboruZEVO ohlasy žáků

ZEVO Malešice

Na vrátnici při vstupu

Na vrátnici při vstupu

 
Nejprve se musíme zvážit jako popelářské vozy

Nejprve se musíme zvážit jako popelářské vozy

 
Výhled byl pěkný

Výhled byl pěkný

 
Výška poměrně slušná

Výška poměrně slušná

 
 
Vytvořeno 19.10.2015 13:52:02 | přečteno 868x | Michael Jirsa