Příběhy bezpráví - pan Augustin Bubník

Pan Augustin Bubník

Nestává se tak často, abychom mohli mluvit s mistrem světa a naslouchat vězni komunistického režimu z padesátých let. V osobě pana Bubníka se nám splnilo obojí.

V pondělí 22. listopadu nastaly pro naše deváťáky vzácné okamžiky. V rámci projektu Příběhy bezpráví společnosti Člověk v tísni sledovali nejprve dokument Postavení mimo hru, který přibližuje osudy části našeho hokejového reprezentačního týmu, mistrů světa z roku 1949. A pak, v pravé poledne, přišel mezi ně jeden z onoho slavného a zároveň nešťastného mistrovského mužstva, legenda nejen českého hokeje, pan Augustin Bubník.

Po přivítání panem ředitelem náš host nejprve zavzpomínal, jak Radotín navštívil u příležitosti lakrosového turnaje. Jak podotkl, zaujala ho tehdy technická vybavenost a fyzická vyspělost hráčů tohoto sportu, pro Radotín tak úspěšného.

A pak se již rozpovídal o svém životním příběhu. Příběhu plném sportovních úspěchů, radosti, ale také zklamání a bolesti. Na nejtěžší období v komunistickém lágru vzpomínal pan Bubník s vděčností a slovy, že to pro něho byla taková životní univerzita. Se zaujetím líčil, jak se v neděli ve chvílích volna sešli s ostatními spoluvězni a vždycky jeden z nich musel druhým vyprávět svůj životní příběh. Vzpomínal také na období po propuštění z vězení, kdy mu bylo státní mocí znemožněno hrát 1. a 2. hokejovou ligu, a tak se na určitou dobu ocitnul i v roli prodavače v řeznictví.

Dostalo se samozřejmě i na řadu dotazů, z nichž některé byly čistě sportovního zaměření, jiné pak směřovaly právě k pochopení oné smutné kapitoly našich dějin. Bylo sympatické, že pan Bubník, ač by měl právem spousty důvodů k hořkosti a stěžování si, působil i ve svých dvaaosmdesáti letech (narozeniny měl den před návštěvou u nás!) naprosto vyrovnaně, velice svěže a s chutí do života.

A že má moudrosti a ze svého bohatého života zkušeností na rozdávání, potvrdil v samotném závěru při slovech na rozloučenou. Deváťáky vyzval, aby se vzdělávali a získávali si takový všeobecný přehled a rozhled, a samozřemě aby sportovali! A neseďte u počítačů! Pamatujete, s jakým důrazem to na nás vykřikl?

Pane Augustine Bubníku, moc děkujeme za Vaši návštěvu.

....

Již tradičně mají o tento projekt zájem i média, tentokrát celou návštěvu pana Bubníka v Radotíně sledoval i štáb zpravodajského serveru i-dnes. Krátký článek a videoreportáž si můžete prohlédnout zde.

Příběhy bezpráví 2010

Augustin Bubník
Pan Augustin Bubník

Pan Augustin Bubník

 
Při besedě

Při besedě

 
Poslouchali jsme se zájmem

Poslouchali jsme se zájmem

 
Představení zajímavé knihy

Představení zajímavé knihy

 
Dárek pro naši školu

Dárek pro naši školu

 
Loučení a blahopřání k narozeninám

Loučení a blahopřání k narozeninám

 
Mezi mladými jsem vždycky rád

Mezi mladými jsem vždycky rád

 
S optimismem do dalších dnů

S optimismem do dalších dnů

 
Autogramiáda na závěr

Autogramiáda na závěr

 
 
Vytvořeno 24.11.2010 1:25:43 | přečteno 2234x | Michael Jirsa