1. A třída Boba a Bobka - My jsme malí muzikanti.

Společné hraní.

Na začátku našeho netradičního muzicírování byl originální projekt Slyšet jinak, který pomáhá dětem objevit svět ušima. Děti si mohly vyrobit vlastní originální hudební nástroj, poznaly, jak je možné graficky zachytit zvuk, vytvořily vlastní skladbu. Potom přišla nabídka zapojit se do hlasování o nejúspěšnější skladbu premiérovanou orchestrem Berg v roce 2012. Spolu s hlasováním probíhala soutěž. Do soutěže jsme poslali videonahrávku, jak vznikala naše skladba hraná na kuchyňské nářadí.

A potom přišlo obrovské překvapení, radost a odměna. Soutěž jsme vyhráli, získali jsme další hudební dílnu Slyšet jinak a pozvánku do Českého rozhlasu k účasti na vysílání Radia Junior.

ikona souboruPrezentace Vítězné skladbyikona souboruNaše vítězná skladba

Při prvním setkání s hudebním skladatelem Slávkem a jeho asistentkou Naďou děti zjistily, že mnoho předmětů, které je ve třídě obklopují může nahradit jednoduchý hudební nástroj, protože vydávají zajímavé zvuky a dá se na ně hrát několika různými způsoby. Někteří si svůj nástroj ve třídě našli sami, jiným pomohla Naďa nebo Slávek. Když měl každý svůj nástroj, sešli jsme se v kroužku, abychom si je navzájem představili a zaposlouchali se do zvuků, které vydávají. Slávek dětem vysvětlil jaký je rozdíl mezi zvukem a tónem a na kartičky nakreslil jednotlivé nástroje. Potom si děti zahrály na dirigenta, nejdřív dirigoval Slávek, potom si to vyzkoušeli i někteří z dětí. Všichni soustředěně pozorovali dirigenta a zahrály vždy jen ty nástroje, na jejichž obrazy na kartičkách dirigent ukázal. Potom následovalo jednoduché vysvětlení co je partitura, podle jedné, kterou jim Slávek nakreslil na tabuli si děti zazpívaly a další, podle které děti rozezvučely své nástroje, složily na koberci z obrázků nástrojů.

Cílem druhého setkání bylo představit dětem soutěžní skladby a vybrat jednu, která se bude nejvíce líbit. Paní Naďa dodala nahrávky skladeb a společně jsme připravily pracovní listy s úkoly a rozličnými aktivitami, abychom dětem poslech skladeb zpestřili - barevně vyjadřovaly pocity, seznámily se s němým filmem, zahrály si pantomimu, tipovaly v jakém řeči je mluvené slovo, které se v jedné ze skladeb ozývá, skládaly obrázkovou osnovu.

Třetí setkání bylo v režii paní Nadi. Když děti rozhýbala hrou na tělo, poznáváním a zpíváním nízkých a vysokých tónů, představila nám netradiční hudební nástroje - různé kuchyňské nářadí a nádobí. Předvedla, jak se na ně dá hrát a každý měl možnost si hru vyzkoušet. Potom jsme si nástroje rozebrali a každý nakreslil obraz svého nástroje na kartičku. Následovalo sestavení partitury a nácvik hry, když jsme skladbu nacvičili, pořídili jsme videozáznam, který paní Naďa následně upravila na prezentaci.

I.A třída Boba a Bobka - My jsme malí muzikanti

Vybíráme si hudební nástroje.

Vybíráme si hudební nástroje.

 
Co s tím bude dál?

Co s tím bude dál?

 
Slávek dirigentem.

Slávek dirigentem.

 
Hrajeme si.

Hrajeme si.

 
Teď diriguje Danďa.

Teď diriguje Danďa.

 
Jsou tu všechny nástroje?

Jsou tu všechny nástroje?

 
Naše partitura.

Naše partitura.

 
A.. začínáme.

A.. začínáme.

 
Hrajeme podle partitury....

Hrajeme podle partitury....

 
...a jde nám to.

...a jde nám to.

 
Společné hraní.

Společné hraní.

 
Teď předvádíš ty, Tedíku.

Teď předvádíš ty, Tedíku.

 
Aninka si myslí ....

Aninka si myslí ....

 
Hodnotíme skladby.

Hodnotíme skladby.

 
Hrajeme němý film 1.

Hrajeme němý film 1.

 
Hrajeme němý film 2.

Hrajeme němý film 2.

 
Saša, Štěpík, Tedík lepí obrázkovou osnovu.

Saša, Štěpík, Tedík lepí obrázkovou osnovu.

 
Eliška s Esterkou také lepí.

Eliška s Esterkou také lepí.

 
I Aninka lepí.

I Aninka lepí.

 
Porovnáváme svá hodnocení.

Porovnáváme svá hodnocení.

 
Vybíráme vítěznou skladbu.

Vybíráme vítěznou skladbu.

 
 
Vytvořeno 4.4.2013 22:28:21 | přečteno 1446x | Lenka Prochazkova