Projektový den Bedřich Smetana a Vltava

Vltava (1)

Slunečně-mrazivým nábřežím Vltavy jsme se blížily k samému srdci Prahy, Karlovu mostu, kde za chvíli v muzeu Bedřicha Smetany se ta samá Vltava rozezní všemi barvami symfonického orchestru. Už jsme kvůli dlouhému čekání na zpožděný vlak měli velký hlad, ale zatím dostaly od nás svačinu jen labutě, které jsme potkali cestou. Jeden slušný kluk s deváté třídy dokonce labutím věnoval slušnou část své vlastní svačiny , což ptáci pochopitelně ocenily a s důvěrou chodili mezi nás přímo po dláždění s nadějí najít ještě někoho "slušného". Zuby nám však už začínaly docela klepat, proto jsme se zamířili přece do muzea. 
Tam jsme se konečně na schodech nasnídali sami a už jsme byli připraveni k vnímání hudebního umění. 
Prostory muzea přijali nás přívětivě svoji útulnosti a zajímavými příběhy ze života jednoho z nejznámějších českých skladatelů. Paní lektorka Jitka Habatová nám velice stručně a zajímavě pověděla o životních cestách skladatele a díky ní už přesně víme počet a dokonce i názvy všech oper Smetany, jelikož nám na to  dala geniální pomůcku. A konečně jsme se dostali k hudbě a příběhu symfonické básně Vltava. Hudba nám pověděla o tom, kde pramení řeka,  jakou nádhernou  krajinou teče a co všechno na ni můžeme potkat tak výrazně, že jsme si to jednoduše nakreslili a následně nalepili na mapu Vltavy. S těmi obrázky s napovídajícími  pokyny paní lektorky poslech 15-ti minutové skladby byl pro nás nejen legraci , ale velice zajímavým hudebním zážitkem. 
Na konci jsme všichni dostali zajímavý sepis historických událostí o životě Bedřicha Smetany a vlastnoručně na něm každý otisknul pomocí  speciálního stroje symbolicky otisk muzea. 
Bedřich Smetana a Vltava jsou důležitými v historii Čech a s nimi jsme strávili zajímavě a přínosně projektový den.

Vltava

Vltava (1)

Vltava (1)

 
Vltava (2)

Vltava (2)

 
Vltava (3)

Vltava (3)

 
Vltava (4)

Vltava (4)

 
 
Vytvořeno 9.11.2018 7:56:25 | přečteno 548x | Jiří Riedl