Škola mladých archeologů a 6.A

Dílna archeologie

9. října 2018 jsme navštívili Muzeum hlavního města Praha a zahráli si na archeology. Přečtěte si, co jsme o tom napsali.

Jeli jsme do Prahy na Florenc, do Muzea hlavního města Prahy. Když jsme dorazili, vešli jsme do místnosti, kde už na nás čekaly lektorky. Nejprve nám promítly několik zajímavých věcí o archeologii, které jsem předtím vůbec nevěděla. Např. že je nejdůležitější ochranný zákrok, což se dělá, když se má stavět velká budova, aby se ta budova potom kvůli archeologickým nálezům nemusela zbourat. Po promítání jsme se rozdělili do čtyř skupinek. Byla čtyři stanoviště, kde se všechny skupinky vystřídaly. Na prvním jsme slepovali střepy, jako to dělají správní archeologové, jen s horším lepidlem. Na druhém nám připravili už slepené keramické vázy z různých dob a k tomu papíry, na kterých bylo napsané, o jakou kulturu se jedná a příklady váz. My jsme je pak měli roztřídit. Na dalším stanovišti jsme mleli obilí mezi kameny. Na posledním stanovišti jsme zkoušeli načrtávat část lidské kostry. Prošli jsme si také celé muzeum samo o sobě. Potom jsme se najedli v KFC a jeli zpátky. Moc se mi tam líbilo!!!!!!!!!!!!!

Serafinka Krebsová


Sešli jsme se na nádraží a jeli do Prahy, z Prahy na Florenc a pak kousek pěšky do muzea. V muzeu jsme si odložili batohy a bundy. Dále šli všichni do místnosti, kde nám moc milé paní řekly, čím se zabývají a jak takový výzkum vypadá. Mohli jsme si vyzkoušet skládání střepů: daly nám rozbité hrnky a my jsme je museli poskládat. Některé střepy chyběly, aby to nebylo tak jednoduché. Také jsme si mohli sáhnout na různé staré vázy a hrnky. Úkol byl vázám a hrnkům přiřadit název. Dále jsme si vyráběli mouku: na kámen jsme dostali pšenici a jiným kamenem jsme dřeli tak dlouho, dokud se pšenice neproměnila v mouku. Na posledním stanovišti jsme zakreslovali kostru (my jsme zakreslili jenom jednu kost). Ještě jsme se šli podívat na vystavěné předměty. Když jsme skončili, šli jsme na oběd do KFC. Za chvilku jsme byli v Radotíně. Tento den jsem si moc užila.

Amálie  Bejšovcová


Minulý týden jsme s ostatními spolužáky byly v Muzeu hlavního města Prahy na Škole malých archeologů. Bylo to docela zajímavé. V první části prohlídky jsme si mohli vyzkoušet, např. drcení obilných semínek, malování kostry, skládání keramiky a rozdělování keramiky. Já jsem si vyzkoušel všechno, co šlo. A dost mě to bavilo. Po první části prohlídky jsme měli malý rozchod pro použití toalety. V druhé části prohlídky jsme se přesunuli do horní části muzea. Na začátku druhé části prohlídky jsme si prohlíželi zbraně, nástroje pro použití na poli. Také jsme si prohlédli různé druhy oblečení z dřívější doby. Následoval zmenšený model Prahy, který byl vyroben z různého materiálu. Bylo to hodně barevné a moc se mi to líbilo. Když jsme si vše dobře prohlédli, opustili jsme muzeum. Paní učitelka nám dovolila se jít najíst do KFC, tak to jsme byli opravdu moc rádi. Pak následovala cesta zpět do Radotína. Tím končil výlet naší třídy 6.A.

Filip Báča


Třída 6.A navštívila 9. října 2018 archeologické dílnu v Praze. Tam jsme viděli vykopanou kostru člověka a měli jsme namalovat jednu kost, pak jsme si z pšenice vyrobili mouku a tu jsme si mohli odnést domu. Také jsme slepovali z porcelánu vázy a bylo to pěkné. A když jsme všechno udělali, tak jsme navštívili několik sálů a v těch sálech byly zbraně, sochy, šperky a model staré Prahy (ve 3D). A nejvíc se mi líbila celá budova zvenku. A za tento výlet bych chtěl poděkovat paní učitelce třídní. 

Dominik Sedláček


Dílna archeologie_2018

Drcení obilí

Drcení obilí

 
Měření kostry

Měření kostry

 
Drcení obilí

Drcení obilí

 
Model Prahy

Model Prahy

 
 
Vytvořeno 22.10.2018 13:58:23 | přečteno 523x | Petra Bilkova