Projektové dny ve třetích třídách

Stůl není chlívek

V týdnu od 10. do 14. října proběhl ve třetích třídách projektový týden. Nechali jsme se inspirovat knihou Miloše Kratochvíla Draka je lepší pozdravit, aneb o etiketě.

Děti ze všech třetích tříd se vystřídaly ve čtyřech dílnách, kde společně pracovaly na zadaných úkolech. Vůbec jim nevadilo, zda ve skupince spolupracují se spolužáky, které znají pouze od vidění ze školních chodeb nebo, zda pracují se svými kamarády ze třídy. Vždy se snažily splnit své úkoly co nejlépe.

Na závěr jsme se sešli v tělocvičně, kde jsme si připomněli všechny projektové dílny.

Všichni jsme si celý týden pěkně užili a věříme, že se děti budou chovat se podle pravidel etikety každý den, nejenom během dnů projektových.

Jak to vypadalo v jednotlivých dílnách?

Šaty dělaj člověka

Jaké oblečení si vezmeme do společnosti? Co si oblékneme na sport či do restaurace, na důležité jednání či první den do školy?

Děti zjistily, že je třeba, aby oblečení, které si na sebe berou, vždy bylo pěkně barevně sladěné, čisté a nepotrhané. Učily se také vázat kravaty. Jednu kravatu si  barevně navrhly a namalovaly.

Stůl není chlívek

Jak stolujeme? Kam máme položit vidličku, nůž a lžíci? Šermujeme u stolu příbory, házíme po sobě kousky jídla, děláme si z ubrousků vlaštovky, srkáme, mlaskáme a krkáme u stolu, tak jako princezna Anička z jedné pohádky Miloše Kratochvíla? Určitě ne! Děti připravily krásné stoly  –  vánoční, velikonoční, narozeninový a podzimní - a naučily princeznu Aničku slušnému chování.

Etiketky v nás

Víte, odkud pochází slovo etiketa? Co je to vlastně etiketa? Dodržujeme základní pravidla slušného chování?  Na všechny tyto otázky hledaly děti společně odpověď ve čtenářské dílně. Vznikly tam také moc pěkné texty.

Nešťourej se v nose

Co nám říkají piktogramy v dopravních prostředcích? Chováme se v nich podle pravidel etikety?  To bylo hlavní náplní této dílny. Děti si také zahrály stejnojmennou stolní hru, kde zjišťovaly, zda znají základní pravidla slušného chování ve všech situacích.

Jiřina

Projekt - slušné chování